Pohyb je s človekom spätý od nepamäti. Je naň predurčený. Okrem estetického efektu, ako je strata hmotnosti či nárast svalovej hmoty, so sebou prináša aj iné, „neviditeľné“ benefity. Spojte pohyb s modernými technológiami a získajte pomocníka pri snahe o osobný progres, pri starostlivosti o zdravie. Prečo sa hýbať a prečo cvičiť so športovými zariadeniami?

Pohyb – nielen fyzická aktivita

Pohyb je kľúčom k zdraviu. Nie je len o fyzickej aktivite. Je to cesta, po ktorej idú telo a myseľ ruka v ruke. Pravidelný pohyb prináša zlepšenie fyzickej kondície, zdravia srdca a dokonca aj lepší spánok. Okrem toho je spojený so znížením úrovne stresu a zlepšením nálady.

Počas športovej aktivity sa v tele uvoľňujú endorfíny, ktoré zlepšujú náladu a podporujú pozitívne myslenie, celkovú mentálnu pohodu a psychické nastavenie. Navyše pravidelná fyzická aktivita môže pomôcť zlepšiť koncentráciu a kognitívne schopnosti.

Ten, kto sa aktívne venuje pohybu, sa zrejme podpíše pod to, že pohyb pomáha znižovať stres či celkovú záťaž na psychiku (a v dnešnej dobe je človek vystavovaný takémuto tlaku na dennej báze). Pravidelné cvičenie vám dopomôže k uvoľneniu od stresu, k zlepšeniu nálady, ale aj k zvýšeniu duševnej bdelosti. Cvičenie pomáha zlepšiť kvalitu spánku a prispieva k rýchlejšiemu zaspávaniu.

TIP:

Na hodinkách podržte tlačidlo MENU, Zdravie a wellness a aktivujte si denný súhrn, ktorý poskytne štatistiku o tom, ako vám denný stres a história aktivít ovplyvnili Body Battery. Podobne pracuje aj ranné hlásenie (časti MENU – Vzhľad – Ranné hlásenie), ktoré vám hodinky zobrazia v čase vášho bežného zobúdzania. Hlásenie vám dá informácie o počasí, spánku, stave nočného HRV a ďalšie, ktoré si nastavíte. Ak po zobudení zistíte, že ste mali dobrý a vyvážený spánok a ste dobre zregenerovaní, môžete si do dňa zaradiť viac pohybu, ako ste mali pôvodne v pláne.

Nedostatok pohybu?

Hlavne v športových začiatkoch (alebo pri začiatku aktívnejšieho života) ľudia potrebujú postrčiť, potrebujú vidieť, ako sa im darí. Ich snaha musí byť niečím ohodnotená, aby si mohli nastaviť ďalší cieľ (inak môže vyprchať už po krátkom čase).

V aplikácii Garmin Connect sa môžete prihlásiť do oficiálnych výziev, za ktorých splnenie zbierate odznaky/ocenenia. Pre niekoho banálna záležitosť, časom vás však možnosť získať odznak za prejdené kroky za mesiac, najazdené kilometre na bicykli alebo kvalitný spánok niekoľko nocí po sebe dostane. Je to návykové. Pocit, že ste sa prekonali a spravili viac krokov ako počas predchádzajúceho mesiaca, je na nezaplatenie.

Tieto výzvy nie sú len o prekonaných vzdialenostiach.

Garmin Connect – ako prekonávať sám seba?

Ocenenie Séria spánku získate, ak zaznamenáte hodnotenie spánku 75 a vyššie počas niekoľkých po sebe nasledujúcich dní, resp. nocí. Toto, ale aj podobné ocenenie môžete získať opakovane.

  • Prvý stupeň získate zaznamenaním troch nocí po sebe so spánkovým skóre 75 a vyšším.
  • Ďalšiu úroveň výzvy dosiahnete, keď takýto výsledok zaznamenáte počas viacerých nocí za sebou. A tak ďalej.
  • Výzva už nie je len o tom, že prejdete určitý počet krokov alebo najazdíte definovaný počet kilometrov (hoci aj to môže byť pre niekoho výzvou). Ak chcete získať ocenenie, musíte svoj deň vyvážiť tak, aby ste našli dobrý balans medzi vydanou a ušetrenou energiou, váš spánok musí byť rozložený v dobrom pomere (hlboký : ľahký : REM spánok). Takéto niečo v sebe môže zahŕňať aj aktivitu, ktorú ste dovtedy nerealizovali (či už krátka prechádzka, alebo „ostrý tréning“).
  • Nepriamou formou vás aj drobný input núti robiť zmeny v doterajšom živote. Veď vám chýba už len jedna noc do ďalšieho odznaku!

S úpravou spánkových návykov pomôže spánkový tréner, ktorý je zároveň motivátorom, ak máte problém s nastavením spánkových návykov. Táto funkcia je dostupná na čoraz väčšom počte modelov hodiniek (prichádza s najnovšími softvérovými aktualizáciami).

Športové hodinky automaticky detegujú čas zaspávania a sledujú vaše pohyby. Spánkový tréner poskytuje odporúčania týkajúce sa potreby spánku na základe vášho spánku a histórie aktivít, stavu HRV a zdriemnutí. Tie môžu ovplyvniť vaše zotavenie, takže ich nepodceňujte. Vďaka tejto funkcii máte predstavu o tom, koľko času by ste mali venovať tomu, aby vám spánok priniesol želané benefity.

TIP:

Ďalším spôsobom, ako môžete získať ocenenie z apky Garmin Connect, je absolvovať podujatie (preteky alebo iná udalosť, napríklad túra), ktoré si v jej kalendári vopred naplánujete. Okrem dobrého pocitu z absolvovanej udalosti vás odmení aj ocenením Misia splnená.

Odmenu získate aj inak – v prípade, že vymeníte športové vybavenie, pridáte nový športový výstroj (tenisky alebo bicykel).

Iné výzvy môžu byť o čosi konkrétnejšie – vyzývajú vás priamo na zabehnutie 5 km, 10 km v stanovených dňoch v kalendári alebo vám priradia konkrétnu aktivitu (5 km na bežeckom páse, 4 hodiny silového tréningu alebo jogy za mesiac a pod.).

Do výziev sa treba prihlásiť. Niektoré z nich sú viazané na špecifické dátumy v roku. Napríklad Silný finišSilný štart získate za aktivitu posledný deň v starom a prvý deň v novom roku. Aktivity sa pre vás môžu stať postupom času neoddeliteľnou tradíciou vítania nového roka.

TIP:

V aplikácii Garmin Connect prejdite kliknutím na profilovú fotku do časti Všetky ocenenia a pozrite si zoznam už získaných ocenení. Pokiaľ chcete prebádať nové výzvy, z časti Môj deň prejdite do časti Výzvy, kde po ďalších preklikoch uvidíte zoznam tých, do ktorých ste momentálne zapojení, ako aj ďalších dostupných výziev.

Pohyb je naozaj zdravý – monitorujte ho

Telo sa prostredníctvom pohybu zbavuje toxínov. Cvičenie stimuluje krvný obeh. Tak zlepšuje prekrvenie tkanív a odvádza toxické látky z organizmu, čím napomáha jeho lepšiemu fungovaniu.

Športové hodinky sú zamerané na hĺbkový monitoring telesných funkcií a ich vyhodnocovanie vám poskytne komplexný obraz o stave vašej kondície a zdravotného stavu.

Hodinky ich vyhodnocujú, nachádzajú medzi nimi súvislosti a poskytujú používateľovi odporúčania, ktorých nasledovanie (samozrejme, v kombinácii s inými zmenami v živote) môže výrazne ovplyvniť to, ako človek prežíva svoje dni. Jedným z faktorov, na ktoré môžete vďaka týmto zariadeniam prísť, je samotná potreba pohybu.

Poznámka:

V prípade, že sa počas dňa málo hýbete a nemuseli by ste splniť svoj nastavený denný cieľ týkajúci sa prejdených krokov, hodinky vás vyzvú, že je čas na pohyb. Jednak ide o skvelý spôsob motivácie a jednak svojmu zdraviu pomáhate doslova krok za krokom.

V prípade, že sa hýbete dostatočne a aj intenzívne, na hodinkách môžete sledovať napríklad minúty intenzívneho cvičenia.

Zdravý životný štýl vytvára mindset

Športové hodinky dokážu okrem iného diagnostikovať blížiacu sa chorobu, odporúčať vám úpravu spánkových návykov, zaznamenať zdriemnutia počas dňa, vyhodnotiť vašu pripravenosť na športovú aktivitu, prípadne odporučiť deň odpočinku na lepšiu regeneráciu. Ide o komplexné diagnostické zariadenia pripravené dodať vám dáta týkajúce sa toho, ako na tom ste.

Obrovským bonusom, ktorý človek zo športu či z pohybu ako takého má, je mindset.

Športovanie so sebou prináša aj náročné momenty. Áno, počítajte s tým, že siahnete na dno svojich síl – či už fyzických, alebo psychických. No so športom zároveň nadobudnete odhodlanie prekonať prekážky, ísť za hranice, ktoré by ste inak neprekročili.

A čo je v tomto celom výhra? Naučený prístup si postupne osvojujete aj mimo času stráveného športovaním. Pretaví sa to do prirodzeného nastavenia mysle stavajúceho pred vás problémy, ktorým musí čeliť.

Ten, kto športuje, nepracuje len na svojom tele, rovnako trénuje aj svoju myseľ.

Diagnostika v športových hodinkách je motiváciou

Viac pohybu a svoju snahu môžete vďaka športovým zariadeniam (a systému, akým pracujú) zdieľať s ostatnými. V aplikácii Garmin Connect si môžete vytvoriť vlastnú výzvu s vlastnými nastavenými parametrami.

Výzvu môžete zdieľať medzi svojimi kontaktmi, napríklad medzi blízkymi, rodinou, a tak podnecovať do pohybu aj ostatných (výzvy však môžu byť aj verejné a s možnosťou zapojenia kohokoľvek). Mimochodom, deti kopírujú správanie rodičov. Ak vidia, že ich vzor je z hľadiska pohybu aktívny, budú mu naklonené aj ony. Týmto v nich budujete lásku k pohybu od útleho veku.

Čo z toho vyplýva?

➡ Odhliadnuc od toho, či vás plnenie výziev dostane, už len samotné používanie športových hodiniek a „práca“ s nimi sú istým spôsobom motivátorom.

➡ Zhromažďujú veľké množstvo dát. Ide o výsledky vašich športových aktivít alebo štatistík zdravia. To znamená, že sa k nim môžete vrátiť aj po niekoľkých mesiacoch a svoj progres – napríklad v podobe straty hmotnosti, lepšieho spánku, času pri behu, upraveného HRV, zvýšeného počtu krokov a pod. – uvidíte s odstupom času.

➡ Takéto nahliadnutie späť do histórie môže byť hnacím motorom pri vytrvaní v rozbehnutom snažení sa a pokračovaní s pohybom. Je to len o tom, či sa k tomu postavíte chrbtom alebo čelom.

Každý pohyb je investíciou do samého seba. Cvičte s láskou k svojmu telu a uvidíte, ako sa váš svet začne meniť – jednoducho preto, lebo pohyb je kľúčom k zdraviu, spokojnosti a ku kvalitnejšie prežitému životu.

Zahlasuj v našej ankete o behu a zapoj sa do Garmin prieskumu v rámci Slovenska.

Aký si bežec? 

Prosím, vyber jednu odpoveď, ktorá ťa najlepšie charakterizuje: 

Používaš smart športové hodinky Garmin?

Ako to vidíš ty?

Prosím, označ najviac 3 odpovede: