Fyzický výkon ženy aj jej svalová sila sa počas jednotlivých fáz menštruačného cyklu menia. Vedomosť o tom, v ktorej fáze sa nachádzate, pomáha lepšie porozumieť svojmu telu, ako aj zistiť, prečo sa vám ten istý tréning niekedy zdá úmorný a inokedy ho zvládnete ľavou zadnou. Prečítajte si, čo sa s vami v jednotlivých fázach deje a ako im prispôsobiť športové aktivity.
Počas jedného cyklu prebiehajú v tele rôzne zmeny, čo má vplyv na kognitívne funkcie, zručnosti a aj na to, ako žena reaguje na záťaž či stres. Energia v rámci mesiaca prirodzene prechádza z vysokej na nízku, zrýchľuje a spomaľuje sa metabolizmus, hladina hormónov rastie a klesá. To všetko má vplyv na výkon aj schopnosť regenerácie. Prejdime si teraz jednotlivé fázy.
OBSAH
1. Menštruačná fáza
- Začína sa v prvý deň menštruácie.
- Trvá 3 – 7 dní.
- Hladina estrogénu a progesterónu je najnižšia a začína stúpať.
- Energia je veľmi nízka a môžete sa cítiť vyčerpane.
V tejto fáze dožičte svojmu telu oddych a regeneráciu. Ak nechcete vynechať bežecký či cyklistický tréning, pamätajte na to, že vhodný je kratší tréning v nižšej intenzite. V prípade, že si dáte poriadne do tela, môže sa stať, že zotavenie bude trvať dlhšie než inokedy a takýto tréning budete vnímať ako omnoho náročnejší v porovnaní s tréningom napríklad počas folikulárnej fázy. Preto medzi vhodné aktivity v menštruačnej fáze patria:
➡ prechádzky,
➡ ľahká turistika,
➡ strečing,
➡ pomalšia joga.
TIP:
Pomocou jogových cvikov dokonca dokážete zmierniť niektoré menštruačné bolesti. Kombinácia dýchania a pohybov, ktoré jemne napínajú a mobilizujú oblasť panvy, je ideálna.
Vyskúšajte tieto jogové pozície z aplikácie Garmin Connect, z ktorých si môžete vytvoriť aj vlastnú jogovú zostavu a uložiť ju do tréningov:
- Child´s Pose,
- Cat Pose,
- Cow Pose,
- Bound Angle Pose,
- Supine Spinal Twist Pose,
- Baby Cobra Pose.
2. Folikulárna fáza
- Začína sa s koncom menštruácie.
- Trvá 7 dní.
- Stúpa hladina estrogénu.
- Rastie energia a sila.
Vo folikulárnej fáze môžete zrýchliť tempo. Telo je pripravené na vyššiu fyzickú záťaž, lepšie zvláda stres aj sa dokáže rýchlejšie a lepšie zotaviť. Pokojne si teda naplánujte náročnejšie tréningy. Pri cvičení pridávajte záťaž či zvyšujte intenzitu, pri behu zrýchľujte alebo pridajte počet kilometrov. V tejto fáze je jednoduchšie budovať a udržiavať svalovú hmotu, ide teda o skvelý čas na posilňovanie a tvorbu svalov.
➡ Okrem silového tréningu patria k vhodným aktivitám aj beh či cyklistika, ktoré si môžete dopriať v intenzívnejšom tempe.
Navyše ženy v tejto fáze sú otvorené novým veciam a plné odhodlania, čo je dobrá príležitosť vyskúšať nejaký typ fyzickej aktivity, ktorej ste sa dosiaľ nevenovali.
TIP:
Skúste niektorý zo silových tréningov v aplikácii Garmin Connect. Napríklad:
- Dumbbell Body Makeover,
- Perfect Arm Routine,
- The No-Wait Workout.
3. Ovulačná fáza
- Považuje sa za hlavnú časť cyklu.
- Trvá 3 – 4 dni.
- Hladina hormónov je na vrchole.
- Energia je na vrchole, zatiaľ čo apetít je utlmený.
V ovulačnej fáze sa snažte vyťažiť zo svojich tréningov maximum, teraz je na to ten správny čas. Telo sa dokáže najlepšie vyrovnať so stresom, žiadne prekážky neexistujú a žiadny tréning nie je príliš náročný. Pokojne môžete ešte pridať – či už v posilňovni, alebo na bežeckej dráhe. Zvládnete čokoľvek, čo vám poriadne zvýši tepovú frekvenciu:
➡ silový tréning a kardiocvičenie,
➡ dlhší beh aj beh v intenzívnejšom tempe,
➡ tabatu či iný HIIT tréning.
Nebojte sa skrátiť prestávky, aby bol váš tréning ešte intenzívnejší.
TIP:
Zaberte na plné obrátky a vyskúšajte niektorý z tréningov tabaty, ktoré nájdete v aplikácii Garmin Connect. Príklady:
- Tabata Abs,
- Tabata Squats, Sit-Ups and Pushups,
- Sprinter Cardio Challenge.
4. Luteálna/dynamická fáza
- Je známa aj ako PMS alebo predmenštruačný syndróm.
- Trvá 10 – 14 dní.
- Ak nedôjde k oplodneniu vajíčka, hladina hormónov začína znova výrazne klesať.
- Energia sa znižuje.
Na začiatku luteálnej fázy môžete pokračovať s posilňovaním či rezistenčným tréningom, no pomaly uberajte záťaž a skôr pridávajte počet opakovaní. Postupne však celkovo spomaľujte. Hladina stresu prirodzene rastie, telo už nemá takú kapacitu vydržať veľkú záťaž ako v predchádzajúcich dvoch fázach, a preto je dôležité na tréningoch na seba už toľko netlačiť:
- Znížte intenzitu tréningových jednotiek.
- Zvýšte regeneráciu.
- Viac hydratujte organizmus.
Dochádza aj k prechodnému zvýšeniu hmotnosti, ktorého príčinou je zadržiavanie vody v tele. Toto môže byť dôvodom zníženého aeróbneho výkonu.
➡ Intenzívne silové tréningy vymeňte za pilates či jogu, prípadne si dajte regeneračný beh v pomalom tempe.
TIP:
Pre túto fázu sú vhodné v aplikácii Garmin Connect napríklad nasledujúce cvičenia:
- Bikini Body Pilates,
- Pilates For Runners,
- After Work Yoga,
- Stretch & Flex.
Jednoduché sledovanie cyklu
Prostredníctvom aplikácie Garmin Connect môžete sledovať svoj menštruačný cyklus a denne zaznamenávať symptómy sprevádzajúce jeho jednotlivé fázy. Funkcia ženské zdravie vám každý deň ukáže, v ktorej fáze menštruačného cyklu sa nachádzate, a dá odporúčania na stravu či aktivity počas danej fázy.
Na základe dlhodobejšieho pozorovania môžete predvídať negatívne symptómy či výkyvy v hladine energie. Tomu ľahko prispôsobíte svoj režim. Budete vedieť, ako trénovať, kedy sa „hecnúť“ a kedy ubrať a regenerovať sa. Tréning bude vďaka súladu s vaším cyklom efektívnejší.