Pomaly sa blíži veľká motošportová udalosť Rally Dakar, ktorá bude opäť s účasťou nášho „púštneho rýchlika“  Štefana Svitka. So Štefanom sme sa porozprávali o jeho tréningu nielen pred Dakarom.

Veľa ľudí si  možno neuvedomuje fakt, že motocyklový pretekári musia držať svoju kondičku na úctyhodnej úrovni. Sto kilový stroj s výkonom rodinného auta s vami dokáže ľahko zacvičiť obzvlášť v náročnom teréne. Motocyklové preteky dokážu z jazdcov vyžmýkať aj tie posledné zbytky uloženej energie. Ako sa teda Štefan pripravuje na takéto výzvy ?

Tréning na motorke je pochopitelne základným kameňom tréningu. Nejde len o rýchlosť a silu, ktorú musí jazdec vyvinúť, ale aj o svalové reakcie tela na pohyby motorky, ktoré sa vryjú len hodinami jazdenia. Neodelitelnou súčasťou je budovanie kondície a silový tréning. U mňa je to trocha iné, lebo keď väčšina jazdcov začína svoju mimosezónnu prípravu, ja musím po náročnej sezóne odjazdenej u nás vyvrcholiť svoju formu na prestížne medzinárodné preteky.

Počas roka sú to týždenne najazdené kilometre na cestnom bicykli, beh a keď napadne sneh tak skialp a hodiny driny na cykotrenažéri. Samozrejme súčasťou je aj silový tréning a pohybová príprava s mojim fyzioterapeutom Jakubom, ktorý ide so mnou aj na Dakar.

Garmin je nepostrádatelným nástrojom v mojej príprave už veľmi dlho. Môj prvý Forerunner už si nespomeniem, ktorý,  bol na mojej ruke pred viac ako dekádou. Potom nasledoval hranatý Forerunner 910 a jeho nasledovník 920.  Potom začala pre mňa éra fénix, ktorá trvá dodnes (3, 3HR, 5, 5 Plus, 6 a teraz 7). Na Dakare ich na mojej ruke neuvidíte, lebo ich organizátor zakázal ako nedovolenú pomôcku (séria  fenix má aj mapovú navigáciu). Na ruku si ich dávam hneď po dojazde do depa a mám ich aj počas spánku, aby mi vyhodnocovali regeneráciu. Tréning bez údajov, ktoré mám zo športových hodiniek si už ani neviem predstaviť.

Z ďalších pomocníkov Garmin využívam je cyklopočítač Edge 530, ktorý nájdete aj na riaditkách v profi pelotone. Má prakticky rovnakú funkciu ako športové hodinky, ale má väčší displej. Veľmi užitočný pomocník obzvlášť na našich cestách je cykloradar Varia RTL 515. Dokým som ho nevyskúšal, tak som netušil ako veľmi ho potrebujem 🙂 To myslím vážne. Cyklo vybavenie uzatvára mučidlo v pravom slova zmysle- cyklotrenažer Tacx Flux 2. Na tom naozja strávim hodiny a vypotím litre potu ked počasie nedovoluje nič iné.

So Štefanom sa lúčime a nechávame ho vo vrcholiacom tréningovom tempe. Želáme mu aby všetky súčasti prípravy pekne zapadli do seba a v púšti dobre slúžila všetká technika……a DRŽÍME MU PAĽCE !!!

Zahlasuj v našej ankete o behu a zapoj sa do Garmin prieskumu v rámci Slovenska.

Aký si bežec? 

Prosím, vyber jednu odpoveď, ktorá ťa najlepšie charakterizuje: 

Používaš smart športové hodinky Garmin?

Ako to vidíš ty?

Prosím, označ najviac 3 odpovede: