Čím presnejšie vstupné dáta máte, tým lepšie si dokážete personalizovať a adaptovať svoj tréning. Jednoduché. Ešte jednoduchšie je to so športovými hodinkami. V súčasnosti je presnosť ich merania na špičkovej úrovni. Účinnosť merania však môžete znásobiť pomocou dedikovaného príslušenstva. Prečo si vytvoriť tzv. ekosystém športových zariadení?

Presný a ešte presnejší monitoring

„Technologické doplnky“ rozširujú možnosti hodiniek a prispievajú k presnejšiemu monitorovaniu výkonu a zdravotných parametrov. Zároveň so sebou prinášajú aj vyhodnocovanie špecifických metrík, ktoré by ste bez nich neboli schopní sledovať.

Prečo investovať do týchto doplnkov k športovým hodinkám?

Situácia: Povedzme, že ste sa stali majiteľmi svojich prvých športových hodiniek. Hoci sa aktívne venujete športu už nejaký ten piatok, momentálne je pre vás dôležité vyhodnotenie základných zdravotných funkcií – spálené kalórie, srdcová frekvencia či vzdialenosť, ktorú ste absolvovali pri exteriérovej aktivite. Tieto funkcie (a základný spôsob získavania údajov) vám spočiatku bohato postačujú. Zisťujete svoje rezervy, vidíte vývoj kondície v čase.

Postupne však prichádzate na to, že hoci sú vyhodnotenia týchto metrík presné, môžu byť ešte presnejšie. Zamýšľať sa nad tým, prečo uvažujete inak ako v minulosti, nemá význam. Je to prirodzené – s vývojom vašej športovej skúsenosti a výkonov ide ruka v ruke aj potreba komplexnejšieho technického „supportu“.

Komplexné dáta

Hodinky na zápästí napriek tomu, že v dnešnej dobe môžeme hovoriť skôr o laboratóriu na ruke, majú svoje limity. Pozná to každý, kto s nimi niekedy športoval a následne si vyhodnocoval výsledky.

Fakt, že sú umiestnené na zápästí, má za následok, že vyhodnotenie tepovej frekvencie nemusí byť vždy stopercentné. Pri aktívnom pohybe sa hodinky na ruke posúvajú, môžu skĺznuť z ideálnej pozície, šarapatu môže v istých momentoch narobiť aj zápästná kostička. Pot či voda rovnako neuľahčujú prácu senzora na zariadení.

Pokiaľ sa chcete venovať pohybu ešte aktívnejšie, poznanie iba základných metrík vám onedlho nebude stačiť. Budete chcieť ich komplexnejšie vyhodnocovanie.

HRM – čas na presnosť

Problém s vyhodnotením tepovky pri ktorejkoľvek športovej aktivite vyrieši hrudný pás. V súčasnosti neslúži len na meranie srdcového tepu. Poskytuje oveľa viac.

Hrudný pás alebo HRM (heart rate monitor) sa pomocou elastického pásu upevňuje na hruď počas vami vykonávanej športovej aktivity. Vo všeobecnosti platí názor, že práve „hruďák“ zabezpečí meranie vášho srdcového tepu s presnosťou EKG.

  • Zariadenie využíva elektrické diódy, ktoré sú umiestnené na jeho elastickej časti.
  • Monitoringom elektrickej aktivity srdca diódy prenášajú informácie do senzora umiestneného v strede pásu. Ten posiela údaje do vašich športových hodiniek.
  • Na prenos využíva technológiu bluetooth. Pás je kompatibilný aj so športovými zariadeniami, ktoré podporujú prenos dát prostredníctvom ANT+ (bežecký pás, rower, eliptický trenažér a pod.). Na svoje si teda prídu aj vyznávači indoorových aktivít.

Výhodou hrudného pásu je spôsob merania. Optický snímač na hodinkách meria pretekajúcu krv na zápästí. Meranie negatívne ovplyvňujú externé faktory (teplota, otrasy, voda atď.). Pás meria aktivitu srdca priamo – je nasadený na hrudi, t. j. v tesnej blízkosti srdca.

TIP:

Rady hrudných pásov sa medzi sebou líšia. Pri výbere najvhodnejšieho modelu práve pre vás je dôležité zvážiť, akú aktivitu s ním plánujete primárne vyhodnocovať. HRM-SWIM nepodporuje prenos srdcového tepu v reálnom čase prostredníctvom rozhrania BLUETOOTH®. Dôvod? Keď plávate, snímač je pod vodou, ktorá blokuje akýkoľvek prenos. Na druhej strane má internú pamäť, takže výsledky si môžete nahrať do svojho zariadenia po tréningu.

Hrudný pás s hodinkami

Otvára dvere novým výzvam a testovaniu fyzických limitov. Keď už máte k dispozícii nástroj, ktorý vám poskytne perfektný monitoring vášho srdcového tepu, so získanými dátami dokážete personalizovať svoje tepové zóny a následne lepšie zhodnotiť priebeh tréningu a vplyv na vašu aeróbnu kapacitu.

Toto môže mať dosah na definovanie športových cieľov a ruka v ruke s tým aj na nastavenie samotných tréningov. Pokiaľ viete presne vyhodnotiť vplyv tréningu na svoje telo, viete i efektívnejšie pracovať s tréningovým procesom ako takým, takže si namiešate ideálnu kombináciu silového, mierne/vysoko aeróbneho a anaeróbneho tréningu.

TIP:

Presnejšie vyhodnocovanie tréningového efektu je prínosom, aj keď je vaším cieľom strata hmotnosti. V kombinácii so správne nastaveným jedálničkom vám najpresnejšia metóda merania spálených aktívnych či celkových kalórií počas tréningu dopomôže k želaným výsledkom.

Test takmer ako z laboratória = kombinácia hruďáku a hodiniek

Hrudný pás je plusom pri metrikách, ktoré len z hodiniek nie ste schopní vyťažiť. Reč je napríklad o hodnote funkčného prahu laktátu. S hrudným pásom môžete suplovať laboratórny test, ktorý je síce najpresnejší, no aj drahý (nemusí ísť iba o cenu, celý proces je zdĺhavý a únavný).

Test môžete absolvovať v rámci 30-minútovej aktivity, ktorej presnosť sa v porovnaní s laboratórnymi výsledkami líši len minimálne. Práve na test je potrebné mať nasadený hrudný pás, pričom ho môžete robiť pri bežeckej alebo cyklistickej aktivite.

TIP:

Aj ženy môžu absolvovať takýto test. Nie že by predtým nemohli, ale hrudný pás nebol pre ne práve najkomfortnejším riešením. To sa zmenilo, keďže svetlo sveta uzrel aj hruďák vyvinutý špeciálne pre ženy – HRM-Fit. Jeho prichytenie je unikátne – pripína sa na športovú podprsenku či iné obdobné oblečenie (zariadenie má približne polovičnú veľkosť oproti klasike, pretože je určené len na „predné použitie“). Môžete ho použiť na meranie pokročilých metrík aj počas náročných fyzických aktivít.

Po dokončení testu sa dozviete predpokladaný laktátový prah v podobe tempa a srdcového tepu. Podľa výsledkov si môžete upraviť svoje zóny tepu a v budúcnosti s nimi pracovať. Porovnávanie zistených hodnôt na pravidelnej báze (napríklad štvrťročne, polročne) je vynikajúcim ukazovateľom osobného progresu.

TIP:

Nové rady HRM obohatia športový život bežcov o vyhodnocovanie pokročilých bežeckých metrík. Tie vedia používateľa pri správnom prístupe výkonnostne posunúť vpred tempom, ktoré je pri špičkovom zariadení žiaduce. S HRM-PRO Plus máte pod palcom svoju kadenciu behu, dĺžku kroku, čas kontaktu so zemou, vertikálnu osciláciu a vertikálny pomer. Disponuje internou pamäťou, takže po spustení aktivity môžete hodinky odložiť bokom/mimo dosahu bluetoothového pripojenia. Po dokončení tréningu hodinky stiahnu absolvovaný tréning a jeho detaily si môžete pozrieť priamo v nich alebo v aplikácii Garmin Connect.

Cyklista - hrudný pás Garmin

Running Dynamics POD – spoľahlivosť vám kryje chrbát

Tí, ktorým ide primárne o pokročilé bežecké metriky, no HRM nie je ich obľúbeným športovým doplnkom, môžu siahnuť po Garmin Running Dynamics POD. Klipsou sa umiestňuje na nohavice na páse (na chrbte), pričom pri rozmeroch 3,76 × 2,32 × 1,92 cm ho prakticky necítite. Je vodoodolný, takže ho nezaskočia ani náročnejšie podmienky.

Snímač disponuje integrovaným akcelerometrom a vyhodnocuje všetky pokročilé metriky behu, rovnako ako hrudný pás radu HRM-PRO Plus alebo HRM-Fit.

Tieto metriky v súčasnosti vyhodnocujú aj niektoré z radov športových hodiniek, no športtestery v tomto prípade ťahajú za kratší koniec. Počas behu môžu nastať situácie, ktorými neúmyselne skreslíte merané hodnoty. Príkladom môže byť situácia, keď si kontrolujete svoj priebežný čas či vzdialenosť. Tým zmeníte trajektóriu hodiniek, čo môže mať za následok skreslenie údajov (napríklad kadencie alebo oscilácie). V porovnaní s hodinkami HRM a POD dodajú bežcovi aj hodnotu vyváženia ľavej a pravej nohy, čo je vynikajúci údaj na vyšperkovanie techniky a vyvarovanie sa zranení spôsobených preťažením niektorej z nôh.

„Kombo“ HRM + POD

Pokiaľ ste majiteľmi HRM Dual, ktorý pokročilé bežecké metriky nevyhodnocuje, POD je výborným prostriedkom, ako s nimi pracovať. Hodinky so zariadeniami fungujú ako jeden celok, ich párovanie a ovládanie je plne intuitívne. Táto kombinácia vám poskytne bezkonkurenčnú nálož metrík, ktoré by vám hodinky samy osebe neboli schopné dodať. Z používateľského hľadiska je však, samozrejme, pohodlnejšie disponovať radšej jedným hruďákom, ktorý tieto metriky zastrešuje, než sa spoliehať na kombináciu viacerých zariadení.

Pri štarte akejkoľvek aktivity sa príslušenstvo hodiniek aktivuje automaticky. Po dokončení cvičenia máte dáta prístupné priamo v hodinkách alebo môžete plné štatistiky vidieť v aplikácii Garmin Connect.

TIP:

Ak do svojej výbavy pridáte akýkoľvek snímač, ten sa počas zaznamenávanej aktivity stáva nadradeným v porovnaní s meraniami hodiniek, takže si môžete byť istí, že získate tie najlepšie možné dáta.

Pokiaľ chcete svoje výkony posunúť vpred, verte, že chcete aj metriky získané prostredníctvom HRM alebo Running Dynamics POD, lebo čím presnejšie dáta máte, tým viac môžete ovplyvniť štruktúru svojich športových aktivít. Zároveň ich môžete spätne lepšie vyhodnocovať a prispôsobovať do budúcnosti.

Príslušenstvo k športovým hodinkám zobrazené v aplikácii Garmin Connect

Osobná váha Garmin Index S2 – nové aspekty tréningu

Predstavte si situáciu:

Ako skúsení harcovníci ste zistili, že hrudný pás má niečo do seba – vaše tréningové štatistiky sú najpresnejšie, ako sa dá, či už sa venujete indoorovým, alebo outdoorovým aktivitám.

Šport je pre vás viac ako povinná jazda počas roka a dostali ste sa do fázy, keď vás zdravotné aspekty pohybu zaujímajú čoraz viac. Začínate uvažovať, ako si ešte viac vyhodnotiť vplyvy aktívneho životného štýlu na svoje telo (zdravie).

Garmin Index S2 je skvelým nástrojom na to, aby všetko do seba zapadlo. Osobnú váhu si môžete pridať do svojej výbavy (aj) v aplikácii Garmin Connect a sledovať tak výsledky športových aktivít doslova na dlani.

Základnou funkciou je meranie telesnej hmotnosti. Tá však nie je práve najlepším ukazovateľom, či je človek fit. Telesnú hmotnosť tvorí tuk, svalová hmota (ktorá je ťažšia ako tuk), voda. Svoju váhu majú samozrejme aj kosti. Ich váha sa výrazne nemení, no len ťažko z nich schudnete.

Index S2 vám prináša aj informáciu o hodnote BMI (angl. body mass index), ktorá patrí medzi najčastejšie používané metódy merania obezity. Ide o pomer telesnej hmotnosti v kilogramoch a druhej mocniny telesnej výšky v metroch.

Každý z nás má iné rozloženie tuku v tele. Index S2 odmeria percento tuku v tele ako pomer množstva tuku v kilogramoch a celkovej telesnej hmotnosti.
Všetky aktuálne namerané hodnoty vidíte priamo na displeji váhy. Okrem iného vidíte aj graf vývoja svojej váhy za posledných 30 dní.

Index S2 môže používať až 16 ľudí – každý z nich má vo váhe svoj vlastný profil, ktorý mu zhromažďuje cenné dáta. K tým má každý používateľ prístup v aplikácii Garmin Connect.

Osobná váha je vynikajúcim nástrojom, ako sledovať vývoj jednotlivých zložiek svojej telesnej váhy dlhodobo. Aby to malo skutočne zmysel, aj používanie tohto zariadenia by malo mať svoje zákonitosti.

Osobná váha pre športovcov

Čo zistíte v praxi?

Najpresnejšie výsledky máte zrána – odvážite sa hneď po zobudení, a tak vám štatistiky neskreslia výdatné raňajky či poobedná káva. Odváženie sa po vstaní z postele ste si už osvojili ako rannú rutinu.

Poznámka:

Nejde o dokonalý nástroj na rozbor telesnej hmotnosti. Na trhu sú dostupné presnejšie metódy, napríklad InBody meranie, ktoré však nemôžete absolvovať každý deň v pohodlí domova (z finančných, ale aj časových dôvodov).

Ako používateľom osobnej váhy Index S2 sa vám osvedčila aj ďalšia vec – raz štvrťročne absolvovať InBody meranie a výsledné dáta použiť ako vstupné štatistiky pre domáce zariadenie. Váha tým dostane vzácne prvotné údaje a podľa nich vyhodnocuje ďalšie merania.

Index S2 teda vie, od akých pomerov zloženia vášho tela sa môže odraziť, a vy viete, že ste dodali relevantný základ na vyhodnotenie. Sledovanie svojej váhy síce absolvujete každý deň za rovnakých podmienok, jej vývoj však sledujete z dlhodobého hľadiska (týždne, mesiace, určite nie dni).

V aplikácii Garmin Connect choďte do časti Viac – Zariadenia Garmin – Index S2 – Nastavenie používateľa – Nastavenie zloženia tela a nastavte hodnoty, z ktorých váha môže relevantne čerpať.

Príslušenstvo športových hodiniek

Rozhodnutie zaradiť niektoré (alebo všetky) z doplnkových zariadení do svojej zbierky športového príslušenstva má význam, ktorý sa volá osobný progres. Tieto zariadenia prispievajú k presnejšiemu vyhodnocovaniu vášho úsilia o osobný rozvoj. Potom stačí len jedno – rozumieť tomu, ako ich správne využívať, pretože z toho, čo ponúkajú, vyťažíte maximum.