Samokontrola glykémie – jedna z vecí, ktoré sa stanú nutnou súčasťou života, ak patríte k diabetikom. Hodinky vedia byť v tomto smere užitočné, najmä ak vám aktívny životný štýl nie je cudzí. Napokon, ani by byť nemal, pretože cvičenie a šport v prípade ochorenia s názvom diabetes mellitus fungujú ako „skvalitňovači života“. Prečo?

Diabetici a šport

Glykémia je pomenovanie pre koncentráciu glukózy v krvi, ktorá sa vyjadruje v jednotkách milimol na liter. Zdraví ľudia majú hladinu cukru v krvi v rozmedzí 3,3 – 5,6 mmol/l, ak je meranie urobené nalačno, a pod 7,8 mmol/l, ak náhodne. Fyzický pohyb diabetikom prospieva, no vyžaduje si dodržanie dvoch zásad:

  1. Musíte sledovať hodnoty glukózy v krvi, a to pravidelne.
  2. So športom treba začať postupne (plus po konzultácii s diabetológom).

Faktor jednotlivca

Konkrétny druh športu či cvičenie vám môžu znižovať hodnoty glykémie, zatiaľ čo iným ľuďom s diabetom ich budú zvyšovať. Čo z toho vyplýva? Nič prekvapivé, ale dôležité áno: rôzne druhy športu a ich rôzna intenzita môžu mať rôzny vplyv na hodnoty glykémie, a preto si musíte jednak vytvoriť vlastnú športovú stratégiu a jednak pravidelne merať hodnoty glukózy v krvi. Záleží, samozrejme, aj na tom, či patríte k ľuďom s ochorením diabetes 1. typu alebo 2. typu.

Športové zaťaženie

U športujúcich diabetikov je nestála hladina krvného cukru problémom. Ten si pýta veľa pozornosti a trpezlivosti vrátane zohľadnenia stravy či podávaného inzulínu pri fyzickej aktivite. Prečo? Pretože v dôsledku telesného zaťaženia dochádza k poklesu hladiny glukózy, v niektorých prípadoch, naopak, k jej vzostupu. Treba si odsledovať sacharidy pred tréningom, prípadne upraviť dávkovanie inzulínu. Takýto monitoring sa potom premietne do viacerých benefitov. Akých?

Priaznivé a nepriaznivé účinky športových aktivít

Telesné cvičenie vo forme tréningov u diabetikov:

➕     Zlepšuje citlivosť tkanív na inzulín (na postreceptorovej úrovni) zvýšením počtu inzulínových receptorov.

➕     Môže zlepšiť aj toleranciu glukózy.

➕     Znižuje celkový cholesterol, pričom zvyšuje jeho HDL frakciu („dobrý cholesterol“) a tým zlepšuje i lipidové spektrum v krvi.

➕     Má priaznivý vplyv na telesnú hmotnosť a krvný tlak obéznych – to je plus aj pri prevencii aterosklerózy.

➕     Ak sú tréningy pravidelné a intenzita cvičenia je zvyšovaná postupne, zvyšuje sa tolerancia telesnej záťaže – aj takáto vec dokáže priaznivo ovplyvniť kvalitu života.

➖     V určitých prípadoch môže dôjsť ku komplikáciám, a to napríklad pri diagnózach ako diabetická neuropatia, proliferatívna retinopatia, pri nefropatii (vtedy sú obmedzené aj vo všeobecnosti odporúčané aktivity pre diabetikov).

Prečo a ako cvičiť?

Prechádzky, beh, plávanie, bežky, cvičenie na fitlopte či bicyklovanie – to sú najvhodnejšie športové aktivity pre diabetikov. Mali by trvať od 30 do 60 minút, s frekvenciou minimálne 3-krát do týždňa. Únava, ktorú dosiahnete, má byť mierna až stredná. Pozor, nikdy nie vyčerpávajúca! Pre diabetikov je ideálny aeróbny tréning, pri ktorom nedochádza k veľkým výkyvom srdcovej frekvencie.

Takto nie:

✖    Necvičte nalačno alebo krátko po jedle. Ideálny odstup sú 2 hodiny.

✖    Necvičte vo veľkom chlade alebo teple.

✖    Necvičte naboso. Ako diabetik potrebujete vhodnú obuv nielen na bežné nosenie, ale aj na šport (plus ponožky z prírodného materiálu).

✖     Necvičte hneď náročnejšie cviky. Postupne sa k nim prepracujte, „dávkujte si ich“.

✖     Nepraktizujte adrenalínové športy a kontaktné športové disciplíny.

✖     Jednorazová fyzická aktivita síce rovná sa zlepšenie účinnosti inzulínu a zvýšenie aktivity transportérov glukózy, ale v prípade jednorazovky je to na maximálne 72 hodín. Potom vitaj späť pôvodný stav.

Merania a hodinky

Ak ste diabetik, potrebujete vedieť, ako sa vyvíja hladina glukózy v krvi. Pri športových aktivitách obzvlášť. Smart hodinky (aj cyklopočítače Garmin Edge) sú v tomto prípade skvelým a užitočným nástrojom – umožnia vám analyzovať najdôležitejšie údaje o tele počas celého dňa. Môžete sledovať aj hladinu glukózy v krvi. Stačí si stiahnuť aplikáciu Garmin, ktorá je kompatibilná s glukomerom od spoločnosti Dexcom.

Funguje to jednoducho. Vaše hodinky si prostredníctvom aplikácie spáruje s glukomerom Dexcom, ktorý je prichytený na koži. Následne budete vidieť hladinu glukózy v reálnom čase, pričom si môžete pozrieť trend jej vývoja a trojhodinovú históriu. Vďaka týmto dátam si môžete prispôsobiť tréningy tak, aby ste sa vždy pohybovali v optimálnom pásme glykémie a aby fyzická aktivita pre vás nebola rizikom.

Meranie glykémie pred fyzickou aktivitou a po nej vám jednak pomôže vyhnúť sa veľkým „glykemickým výkyvom“ a jednak vám umožní vhodne nastaviť a upravovať tzv. metabolickú kompenzáciu.

Vedeli ste, že:

Hodinky Garmin (väčšina modelov) disponujú funkciou Body Battery – na základe údajov o strese, srdcovej frekvencii, spánku a aktivitách odhaduje vašu úroveň energie. Dokáže vám tak povedať, či môžete športovať alebo by ste si mali oddýchnuť a načerpať nové sily. Pomôže teda zabrániť presiľovaniu tela a okrem toho dosiahnuť „vnútornú rovnováhu“.

Aj monitorovanie srdcového tepu stojí za zmienku, predovšetkým v podobe kombinácie hodiniek a hrudného pása. Nastavte si upozornenie na nezvyčajný srdcový tep – zariadenie v prípade prekročenia určitého počtu tepov za minútu začne vibrovať. Limit, a teda úroveň tepu, ktorú nechcete, respektíve nemali by ste prekročiť, si môžete nastaviť podľa potreby a zadať manuálne.

Glukóza je základným palivom pre telo. Aj keď pri ochorení diabetes mellitus organizmus nedokáže udržať jej hladiny v norme, neznamená to, že ak ste diabetik, musíte sa športu vyhýbať. Je to presne naopak. Dôležité je nebyť do všetkého hŕ – vtedy sa vám otvoria viaceré možnosti športových aktivít. Nezabudnite si pri nich monitorovať hladinu glukózy v krvi či mieru vyčerpania. Pravidelný monitoring možno bude zo začiatku trochu obmedzujúci, ale postupne sa stane automatickou súčasťou tréningov a vnímať budete už iba benefity cvičenia.

Zahlasuj v našej ankete o behu a zapoj sa do Garmin prieskumu v rámci Slovenska.

Aký si bežec? 

Prosím, vyber jednu odpoveď, ktorá ťa najlepšie charakterizuje: 

Používaš smart športové hodinky Garmin?

Ako to vidíš ty?

Prosím, označ najviac 3 odpovede: