Zážitky zbierané s nohami v pedáloch – to je lákadlo, ktorému v lete prepadáva stále viac nadšencov, mnohé rodiny i partie kamarátov. Je logické, že občas zatúžite spojiť ich s technologickými novinkami a pokrokmi. Prinášame vám 5 zaujímavých tipov, ako si spestriť cyklistické výlety alebo tréningy a vniesť do nich príchuť zaujímavých smart technológií.

1.     Cyklopočítače Garmin Edge

Príslušenstvo, ktoré potrebuje každý aktívny cyklista. Naozaj. Vďaka nemu získavate kľúčové informácie o svojej jazde, z ktorých môžete čerpať už pri (nielen) najbližšom tréningu alebo sa k nim v budúcnosti vrátiť. Garmin ponúka v kategórii cyklopočítačov hneď niekoľko zariadení. Nájdete ich pod označením Edge.

Vstupom do tohto sveta je model Edge 130 Plus. Okrem základných funkcií, akými sú meranie rýchlosti, prevýšenia a prejdenej vzdialenosti, ponúka aj pokročilejšie možnosti, napríklad prepojenie s cykloradarom, hrudným pásom na meranie tepu či wattmetrom. Obzvlášť zaujímavou, niekedy až život zachraňujúcou funkciou je detekcia pádu. Ak v prípade pádu nereagujete na výzvu, ktorou sa vás počítač pýta, či ste v poriadku, automaticky vám privolá pomoc. Núdzovému kontaktu, ktorý ste si nastavili, navyše odošle aj vašu aktuálnu polohu. Ďalšou dobrou funkciou je možnosť prepojenia s mobilným telefónom a prijímanie notifikácií na cyklopočítači.

Vyššie rady cyklopočítačov – Edge Explore 2, 830, 1040 Plus – ponúkajú naviac farebný a v niektorých modeloch aj dotykový displej. Dobrým pomocníkom sú vstavané mapy pre ľahšiu orientáciu v teréne a jednoduchšie plánovanie tréningov.

TIP:

Bije vo vašej hrudi ekologické srdce? Pozrite sa na cyklopočítač so solárnym nabíjaním Garmin 1040 Solar. Zariadenie dobijete obyčajnou jazdou počas slnečného dňa – solárne dobíjanie Power Glass™ predĺži životnosť batérie až o 42 minút na hodinu jazdy. Na svoje si prídu aj majitelia e-bikeov. Je totiž možné prepojiť ich s Garmin Edge, vďaka čomu sa dá sledovať napríklad nabitie batérie bicykla.

2.     Pedále s wattmetrom Garmin Rally

Pedále Garmin Rally sú určené pre profesionálov a pre všetkých, ktorí to s cyklistikou myslia vážne. Dáta z nich môžu byť zaujímavým čítaním aj pre občasného rekreačného cyklistu, no otázkou je, či si len obyčajnou zvedavosťou obháji ich cenovku. Pedále s wattmetrom priniesol Garmin na trh naozaj pre tých, ktorí pravidelne trénujú. Aké benefity ponúkajú?

Na prvý pohľad vyzerajú ako štandardné pedále s uzamykacím systémom pre cyklistickú tretru. Od klasiky ich však odlišuje technológia ukrytá vnútri – Garmin Rally disponujú wattmetrom. Vďaka nemu dokážu merať výkon, kadenciu a dokonca aj pomer výkonu medzi pravou a ľavou nohou. So získanými dátami dokážete optimalizovať váš tréning, sledovať svoje zlepšenie, dokonca aj vylepšovať techniku jazdy. Pedále s wattmetrom napája batéria. Jej výdrž je 120 hodín jazdy.

TIP:

Ak sa rozhodnete pre nižší a finančne dostupnejší rad pedálov s označením Rally™ XC100, RK100 a RS100, treba vedieť, že majú wattmeter len v jednom z pedálov. Dostupné sú aj produktové rady Garmin Rally™ XC200, RK200 a RS200. V tomto prípade ide o modely s rovnakou technológiou, ktoré sa líšia systémom zámku tretry a určením pre horské a cestné pedále. Zosobňujú prepracovaný dizajn a pokročilé cyklistické metriky.

3.     Cykloradary Garmin Varia

Ak na bicykli často jazdíte po frekventovaných cestách, zaujať by vás mohol cyklistický radar. Predstavuje skvelý spôsob, ako zvýšiť svoju bezpečnosť eliminovať strach, respektíve nebezpečenstvo obiehajúcich áut. Funguje na princípe klasického radaru a má dosah približne 140 metrov. Zariadenie vás na blížiace sa auto upozorňuje prostredníctvom cyklopočítača Garmin Edge, smart hodiniek Garmin Fénix či prostredníctvom mobilnej aplikácie v smartfóne. Výhodou tretej generácie cykloradarov, teda modelov RTL515 a RCT715, je totiž bluetooth – vďaka nemu sa vám dáta z radaru môžu zobraziť na mobilnom telefóne.

Cykloradary Varia upozorňujú nielen vás, ale aj vodičov áut na vašu prítomnosť – blikaním zadného červeného svetla. Je viditeľné až do vzdialenosti 1 kilometra so záberom až 220° od bicykla. Cykloradar vie byť skvelým pomocníkom takisto pri jazde v skupine, keďže dokáže zdieľať upozornenia aj viacerým jazdcom súčasne.

4.     Smart cyklotrenažéry Tacx

Ak je bicykel vaším druhým ja a chcete sa udržiavať vo forme, aj keď vám počasie práve nepraje, je obdobie zimy alebo jednoducho máte chuť na skorý ranný tréning ešte za tmy, zaostrite na riešenie v podobe cyklotrenažérov Garmin Tacx. Vďaka nim si viete vytvoriť domáce tréningové stredisko simulujúce jazdu v exteriéri prispôsobiteľnú náročnosťou a v prípade pripojenia k smart TV aj vizuálnou formou.

Garmin má v ponuke niekoľko klasických a niekoľko smart trenažérov Tacx. Tie klasické ponúkajú štandardný tréning, pri ktorom si viete manuálne meniť záťaž. Smart trenažéry ponúkajú aj pokročilejšie funkcie, akými sú meranie výkonu či simulácia jazdy po ceste pomocou vibrácií. Napodobniť dokážu prevýšenie až 25 %. Samozrejmosťou je kompatibilita v rámci Garmin ekosystému – dáta z trenažéra môžete sledovať na iných zariadeniach Garmin.

TIP:

Používajte smart cyklotrenažéry s obľúbenými aplikáciami na tréning a na jazdu vo virtuálnych mapách v prostredí aplikácií Tacx, Zwift a pod. Môžete si vytvoriť vlastné cyklistické tréningy na základe sklonu, sily, srdcovej frekvencie alebo FTP. Svoju jazdu viete zdieľať aj s inými online cyklistami – vyberte si tréningového partnera alebo súpera.

5.     Garmin Connect

Aplikácia v smartfóne, v ktorej sa na jednom mieste stretávajú všetky produkty Garmin a dáta z nich. Principiálne je teda veľmi dobrým pomocníkom nielen pre cyklistov, ale pre všetkých športovcov. Garmin Connect™ sa automaticky synchronizuje so všetkými podporovanými Garmin zariadeniami a vy sa tak dokážete dostať ku komplexným informáciám o svojich aktivitách a rozmanitých fyziologických metrikách. Aplikácia vám automaticky vytvára rôzne štatistikymotivuje vás k športu a k zdravému životnému štýlu. Svoje výkony môžete zdieľať s priateľmi a súťažiť s nimi v Garmin výzvach.

Garmin a aktívny životný štýl sú spojenia, ktoré nechcú existovať jedno bez druhého. Začínate s cyklistikou? Garmin vám pomôže vytrvať. Ste s ňou dlhodobo spätí? Pomôže vám zlepšiť výsledky. Cyklistické vychytávky spríjemnia športové návyky, postarajú sa o vašu bezpečnosť a povedú k vytúženým zlepšeniam.

Zahlasuj v našej ankete o behu a zapoj sa do Garmin prieskumu v rámci Slovenska.

Aký si bežec? 

Prosím, vyber jednu odpoveď, ktorá ťa najlepšie charakterizuje: 

Používaš smart športové hodinky Garmin?

Ako to vidíš ty?

Prosím, označ najviac 3 odpovede: