Hodinky na behanie sú dokonalým tréningovým partnerom. No tak ako bežecká obuv, ani jeden typ športových hodiniek nemusí každému sadnúť rovnako. V tomto článku vám pomôžeme s výberom tých správnych bežeckých hodiniek pre vás.

Prečo zainvestovať do bežeckých hodiniek (z pohľadu bežca)?

Skôr než sa dostaneme k nejakým funkciám a „porovnávačke“, nebude na škodu podeliť sa o skúsenosť jednej z bežkýň, ktorá nám povedala o svojom prechode od používania telefónu k hodinkám:

„Tak ako väčšina bežcov, aj ja som začínala s behom iba s telefónom v ruke. Stiahla som si náhodnú aplikáciu, podľa ktorej som sledovala vzdialenosť, čas a tempo. Nebolo na tom nič zlé a fungovalo to (väčšinou). Ale postupne, keď som sa začala zlepšovať, som zatúžila po viacerých údajoch, ktoré by mi ukázali, ako som na tom kondične. A tak som zainvestovala do najzákladnejších hodiniek Garmin, ktoré boli v danom čase v ponuke. Zrazu mi boli prístupné metriky, na ktorých sa začal zakladať môj tréning – najmä VO2Max a srdcový tep. GPS údaje o behu aj ďalších aktivitách boli presnejšie. Okrem toho hodinky sú jednoducho pohodlnejšie a kompaktnejšie než telefón. Najskôr som ich nosila len pri športových aktivitách a napokon aj počas dňa a v noci, vďaka čomu som mohla sledovať kvalitu spánku aj celkovú regeneráciu a tomu prispôsobiť intenzitu tréningu.“

Ak teda stojíte pred otázkou, či si nejaké športové hodinky vôbec zadovážiť, možno vám aj táto reálna skúsenosť pomôže pri rozhodovaní. Pokiaľ už nejaký základný model hodiniek vlastníte, možno sa ocitáte pred novou otázkou: Stačí mi ešte to, čo mám, alebo je čas na niečo o pár levelov vyššie? Poďme sa pozrieť na to, čo na hodinkách bežci určite ocenia.

Funkcie a metriky športových hodiniek pre bežcov

Športové hodinky pre bežcov dnes umožňujú monitorovať a analyzovať množstvo údajov. Ak by sme mali vymenovať všetky, bolo by to nadlho, uveďme si teda aspoň niektoré.

GPS

GPS majú všetky športové hodinky Garmin. Vďaka nemu môžete priamo v hodinkách spoľahlivo sledovať vzdialenosť, čas či tempo svojho behu bez nutnosti mať pri sebe mobil. Niektoré používajú dokonca viacero systémov a frekvencií na zvýšenie presnosti v náročných podmienkach (urban canyons, hustý vegetačný zákryt a pod.).

Bežci, ktorí radi objavujú nové miesta alebo chodia behať aj na dovolenke, by mali zvážiť hodinky, ktoré ponúkajú navigáciu.

Sledovanie výkonu a zdravia

Bežecké hodinky vám poskytujú aj informácie o výkone a zdraví. Tie sú praktické najmä kvôli sledovaniu progresu v rámci tréningu a kondičky.

Množstvo bežeckých plánov sa napríklad zakladá na srdcovom tepe, a tak je logické vybrať si hodinky, ktoré majú zabudovaný senzor srdcového tepu. Ten je dôležitý aj z hľadiska ďalších metrík a štatistík, ktoré môžu hodinky poskytovať, ako napríklad sledovanie stresu počas dňa, variabilita srdcového tepu, Body Battery, dychová frekvencia, monitoring kvality spánku, výpočet spálených kalórií. Aj na základe týchto údajov dokážete zefektívňovať tréning.

Ďalšou dôležitou metrikou v živote takmer každého športovca je VO2Max. Je to najlepší ukazovateľ kondície. Ak beh pre vás nie je len rekreačnou záležitosťou a plánujete sa zúčastniť na pretekoch, mali by ste sa uistiť, že vaše hodinky majú túto funkciu. Na základe vašej aktuálnej kondície športové hodinky dokážu aj predpovedať čas na pretekoch (5 km, 10 km, polmaratón a maratón).

V rámci štatistík zdravia je napríklad pri vyšších modeloch dostupný aj pulzový oxymeter, čo je senzor, ktorým možno sledovať saturáciu krvi kyslíkom. Táto metrika môže byť atraktívna najmä pre bežcov, ktorí trénujú vo vysokých nadmorských výškach. Môže však napríklad odhaliť i problémy s dýchaním počas noci, napríklad spánkové apnoe.

Informácie o tréningu a tréning na mieru

Zatiaľ čo GPS či senzor srdcového tepu dnes ponúkajú už takmer každé športové hodinky a množstvu bežcov toto na začiatok bohato postačí, pre ostrieľanejších bežcov môžu byť vítané pokročilejšie ukazovatele, ktoré pomáhajú viesť tréning správnym smerom. Jedny z najdôležitejších sú určite tréningový stav a pripravenosť na tréning. Vďaka funkcii tréningový stav viete, či váš plán funguje tak, ako má. Ak nie, prostredníctvom tejto funkcie dokážete zistiť, čo máte zmeniť. Pomocou funkcie pripravenosť na tréning môžete napríklad poprehadzovať jednotlivé typy behu tak, aby ste to v prípade únavy neprehnali.

Ak nechcete plánovať vlastný tréning, platiť za trénera či hľadať tréningové plány na internete, mali by ste zvoliť hodinky, ktoré ponúkajú odporúčané tréningy. V prípade hodiniek Garmin sa po pridaní pretekov do kalendára budú denné odporúčania tréningov prispôsobovať daným pretekom.

Bezpečnostné funkcie

Dobrodruhovia, ale napríklad aj ženy, ktoré behajú samy, by sa pri výbere hodiniek mali zamerať i na bezpečnostné funkcie. Takou je aj LiveTrack. Pri rozpoznaní nehody hodinky pošlú správu s vašou lokáciou vašim núdzovým kontaktom. Ak radi objavujete traily a beháte v horách, určite zvážte kúpu hodiniek s barometrom. Okrem presného zaznamenávania stúpania počas behu hodinky Garmin využívajú barometer na predpovedanie búrky. Táto funkcia už zachránila mnohých bežcov pred zmoknutím.

Športové hodinky zo série Forerunner

Ako napovedá názov, séria športových hodiniek Forerunner je priam stvorená pre bežcov. Samozrejme, existuje viacero modelov, ktoré sa v jednotlivých parametroch líšia. Aké si zadovážiť?

Najprv si zhrňme základné fakty:

  • K dispozícii máte modely Forerunner 55, 165, 255, 265, 955 a najnovší 965. Vo všeobecnosti platí, že čím vyššie číslo, tým viac funkcií, metrík, možností atď.
  • Aj v rámci jedného modelu môže existovať viacero variantov, nielen farebných. Napríklad 255 a 265 sú dostupné aj v eskovom vyhotovení, t. j. veľkostne sú určené na menšie zápästia. Pri modeloch 165 a 255 si môžete vybrať spomedzi hodiniek s úložiskom či bez úložiska hudby. No a potom je tu napríklad model 955 dostupný aj so solárnym nabíjaním batérie.

Čo sa týka technických parametrov, váš výber môže ovplyvniť viacero údajov, medzi nimi napríklad výdrž batérie, špecifikácie displeja, možnosti prehrávania hudby a pod.

Športové hodinky na behanie - Garmin Forerunners - porovnanie

Ale pobežme ďalej. Technické údaje síce môžu veľa zavážiť, ale tie zdravotné sú predsa len podstatnejšie. Všetky hodinky Garmin spája možnosť sledovať rôzne telesné veličiny, ktoré majú vplyv aj na naše športové výkony, prípadne ich práve naše športové výkony ovplyvňujú. Sumár najdôležitejších metrík a funkcií, ktoré ponúkajú jednotlivé modely, nájdete opäť v tabuľke:

Športové hodinky na behanie - porovnanie modelov Garmin

A teraz k tomu, čo vás ako bežcov určite nemálo zaujíma – k športovým aktivitám, metrikám a funkciám, kde sú už rozdiely medzi jednotlivými modelmi markantnejšie. Určujúce môžu byť najmä z hľadiska toho, či ste začínajúci alebo pokročilí bežci, aký terén uprednostňujete, čomu všetkému sa v rámci športu venujete.

Športové hodinky na behanie - rozdiely medzi modelmi Garmin

Pokiaľ radi beháte kade-tade, po kopcoch i dolinách, u nás aj v zahraničí, skrátka na čerstvom vzduchu a v neznámom prostredí, zavážiť môžu aj nasledujúce vymoženosti, ktoré sa model od modelu líšia:

Športové hodinky na behanie - rozdiely medzi modelmi Garmin

A na záver aj niečo do každodenného života. Vybrané modely hodiniek disponujú aj smart funkciami. Všetky modely (okrem 55) umožňujú bezkontaktné platby a po spárovaní s telefónom Apple® alebo Android™ môžete na hodinky prijímať e-maily, textové správy a oznámenia. Asi ani netreba uvádzať, ale predsa pre istotu povedzme, že všetky hodinky majú budík, časovač, stopky a ukazujú aj predpoveď počasia.

Ktoré si teda vybrať?

Modely 55 a 165 sú ideálne pre rekreačných a začínajúcich bežcov, prípadne pre tých, ktorí sa rozhodli pomocou behu napríklad schudnúť, no nemajú vyššie ambície a hodinky v tomto prípade môžu byť pre nich ideálnym sprievodcom na ceste k dosiahnutiu jasného cieľa.

Model 265 sa môže pýšiť vynikajúcim pomerom ceny a výkonu. Je to skvelo vybavený model, zlatá stredná cesta pre začiatočníkov aj pokročilých bežcov, ktorí do hodiniek nechcú priveľa investovať, ale chcú mať svoje telo a tréningy pod drobnohľadom. Pokiaľ sú ochotní urobiť ústupky pri niektorých funkciách, vyhovujúci môže byť pre nich aj model 255, ktorý je podobne dobre vybavený, viacero metrík však možno využívať len po spárovaní s kompatibilným príslušenstvom.

Pre športových nadšencov, ktorí hľadajú to najlepšie z najlepšieho, a to od technických parametrov cez športové a smart funkcie až po terénne detaily, sú tu modely 955 a 965. Predstavujú doslova súkromné laboratórium na zápästí, vďaka ktorému môžu svoje tréningy vycibriť do najmenších detailov.

Prirodzene, toho, čo Garminy dokážu, je omnoho viac, ako sme opísali. Ale to by bolo na román… A priznajme si, ak ste sa dostali v čítaní až sem, je zrejme čas na aktívny strečing. Podrobnejšie sa s nimi teda môžete zoznámiť na garmin.sk/forerunner/.

Tip: Connect IQ – Do všetkých Forerunnerov si môžete stiahnuť z obchodu Connect IQ vlastné druhy číselníkov a rôznych platených aj neplatených aplikácií.

Nechceme vám motať hlavu, ale…

… hodinky Forerunner nie sú spomedzi hodiniek Garmin jedinou možnosťou pre bežcov. Sú tu aj iné skvelé alternatívy. Ak teda radi porovnávate a vyberáte, mrknite napríklad na Garmin Fénix, Instinct či Epix. V prípade, že si potrpíte na smart a zdravotné funkcie, rozhodne vás majú čím zaujať Venu či Vívoactive.

Čo dodať na záver?

Rozlúčime sa s vami znova citátom bežkyne, ktorá sa s nami podelila o svoju skúsenosť s hodinkami:

„Keď sa mi dostali do rúk nadupané hodinky Forerunner 955 Solar, mohla som naplno začať využívať množstvo smart funkcií, dopodrobna sledovať svoju regeneráciu, kondíciu, zaznamenať všetky športové aktivity či dokonca vďaka funkcii variability srdcového tepu (HRV) očakávať chorobu. Ako žena využívam aj sledovanie menštruačného cyklu. Okrem iného sa vďaka hodinkám cítim bezpečnejšie – najmä počas náročných tréningov na nových miestach –, pretože moje aktivity môžu sledovať aj moji najbližší cez funkciu LiveTrack. Každý športovec je iný, ja však na svoje bežecké hodinky nedám dopustiť. Sú neodmysliteľnou súčasťou môjho tréningu a bez nich ma uvidíte iba vtedy, keď sa práve nabíjajú.“