Možno ste si všimli, že v prípade väčšiny plavcov na otvorenej vode, ktorí sa venujú disciplínam na dlhé trate (3 km, 5 km a 10 km), hodinky na zápästiach nenájdete. Je to najmä preto, že na oficiálnych súťažiach je použitie týchto zariadení zakázané. Lenže vrcholoví plavci majú vlastného trénera či dokonca trénerov. Vec sa má tak, že aj vy môžete mať toho svojho – v športových hodinkách. Plavecký tréning tak dokážete mať vo vlastnej „odbornej“ réžii. Ako?

Plaveckí entuziasti a triatlonisti

Či už v bazéne, alebo na otvorenej vode, plavecké funkcie môžu ponúknuť plavcom bez osobných trénerov zaujímavé metriky alebo ich priamo previesť komplexným tréningom, ktorý môžu sledovať aj na displeji hodiniek.

Plavecké funkcie na hodinkách využívajú najmä triatlonisti. Títo športovci sú so svojimi hodinkami doslova zrastení (teda väčšina). Ako sa to prejavuje?

 • Analýza splitov
 • Analýza srdcového tepu
 • Udržiavanie sa v konkrétnej tréningovej zóne
 • Sledovanie celkového objemu a TSS (training stress score – meranie zaťaženia organizmu)

= ich prirodzenosť.

Rekreačných športovcov s nadšením pre plávanie, ktorí už možno plávajú v klube alebo pod dohľadom trénera, azda budú viac zaujímať iné metriky.

 • Priemerné tempo
 • Počet záberov na dĺžku bazéna
 • SWOLF skóre (súčet počtu záberov a času zaplávanej dĺžky v sekundách)

TIP: Sledovať srdcový tep môžete v reálnom čase v priebehu aktivity (predtým to bolo možné len v rámci analýzy po výkone). Využiteľnosť hodiniek pri tréningu rozširuje aj možnosť nastaviť si špecifickú dĺžku bazéna, a to najmä počas plávania v hoteloch alebo vo väčších záhradných bazénoch neštandardných rozmerov.

Plavecký tréning - triatlon s hodinkami Garmin

Pokročilé funkcie na plavecký tréning

Zaznamenávanie skutočného objemu plaveckej aktivity, ktorá obsahovala technické cvičenia, nebolo v minulosti najpresnejšie.

Vďaka aktualizovaným funkciám ako auto rest už nebudete musieť pauzovať interval oddychu, keďže hodinky ho rozoznajú samy.

Vďaka drill logu už nebudete musieť dopisovať skutočnú zaplávanú dĺžku svojho plaveckého tréningu. Kopanie s doskou, jednoručné cvičenia alebo sculling môžete zadať priamo na hodinkách.

Vstavané dual band GPS vo vyšších modeloch športových hodiniek Garmin vám zabezpečí veľmi presné meranie zaplávanej vzdialenosti, ktoré je porovnateľné s GPS zariadením umiestneným v plaveckej bójke.

Vďaka optickému pulzomeru novej generácie môžete počas tréningu nahliadnuť na svoj priemerný alebo maximálny tep, zatiaľ čo budete oddychovať pri stene bazéna medzi intervalmi.

Funkcia critical (threshold) swim speed vypočíta vašu najvyššiu rýchlosť plávania v anaeróbnom prahu (táto informácia je dostupná až po absolvovaní plaveckého testu, ktorým vás prevedú samotné hodinky). Test vám pomôže stanoviť si tréningové zóny na nadchádzajúce tréningy v rôznych intenzitách a tak rozvinúť plavecký potenciál.

Funkcia turn based pacing alerts signalizuje nastavený interval otočky podľa dĺžky bazéna. Ak si nastavíte svoje preferované tempo 1:40 min na dĺžku 100 metrov v 25-metrovom bazéne, hodinky budú signalizovať otočku každých 25 sekúnd.

Plavecký tréning - kritická rýchlosť plávania - Garmin hodinky

TIP: Garmin Swim 2 sú hodinky zamerané primárne na plávanie. Neznamená to však, že po plaveckom tréningu ich odložíte rovno do skrinky. Obstoja ako multišportové hodinky, vhodné aj na beh, bicyklovanie, tréning v posilňovni atď. All day stress tracking a pokročilé monitorovanie spánku okrem ďalších metrík pomôžu ľuďom, ktorí sa holisticky starajú o svoje zdravie.

Príklad plaveckého tréningu

Total: 2 800 m

200 rozplávanie (ľubovoľne)

4× 50 kraulové cvičenia

 1. 25 päste + 25 kraul
 2. 25 šúchačka + 25 kraul
 3. 25 dotyk ramena + 25 kraul
 4. 25 vystreté ruky + 25 kraul)

2× 50 nohy

 1. kraulový kop (s doskou)
 2. prsiarsky kop (s doskou)

2× 50 kraulové ruky (s piškótou)

2× 200 kraul + 2 min pauza (intenzita 6 z 10)
4× 100 kraul + plutvy + 1 min pauza (intenzita 7 z 10)
8× 50 kraul + pádla + 30 s pauza (intenzita 8 z 10)
8× 25 kraul + 30 s pauza (intenzita 10 z 10)

100 ľahké vyplávanie (ľubovoľne)

600 kraul (plutvy, šnorchel, packy)

100 ľahké vyplávanie (ľubovoľne)

TIP: Nepotrebujete mať špeciálne športové hodinky na plávanie. Tréning plávania vám vyhodnotia aj iné multišportové modely strednej a vyššej série – ak hovoríme o pokročilých metrikách. Plávanie v bazéne nájdete medzi športovými profilmi základných hodiniek, ako napríklad Garmin Vívoactive 5, a plávanie v bazéne zas medzi športovými profilmi hodiniek Garmin Forerunner alebo Garmin Fénix.

Zahlasuj v našej ankete o behu a zapoj sa do Garmin prieskumu v rámci Slovenska.

Aký si bežec? 

Prosím, vyber jednu odpoveď, ktorá ťa najlepšie charakterizuje: 

Používaš smart športové hodinky Garmin?

Ako to vidíš ty?

Prosím, označ najviac 3 odpovede: