Patríte k aktívnym nadšencom turistiky, ktorí zdolávajú jednu náročnú túru za druhou? Ste skôr rekreační turisti, ktorí si z času na čas vyjdú na prechádzku? Alebo si radi zabeháte aj na neznámych miestach na dovolenke či pracovnej ceste? Tri príklady, jedno riešenie – hodinky s navigáciou.
OBSAH
Využijete ich pri rôznych aktivitách
Multišportové modely v strednej a vyššej funkčnej kategórii využívajú systémy Multi-Band a Multi-GNSS. O tých sme sa trochu rozpísali v článku GPS v hodinkách: čo je Multi-Band a Multi-GNSS.
- Hodinky s navigáciou zaznamenávajú vašu polohu, resp. zemepisnú šírku a dĺžku, v reálnom čase. Tieto údaje si môžete nahrať, uložiť a budete mať prehľad o jednotlivých trasách.
- Praktickou funkciou je navigácia do bodu štartu, ktorá už aj v prebiehajúcej aktivite umožňuje navigáciu Späť na štart, odkiaľ ste spustili monitoring svojej aktivity.
- Na turistike je vítaná aj funkcia, ktorá meria výškový profil – barometrický výškomer zobrazuje profil nadmorskej výšky v danej aktivite.
- S GPS v hodinkách využijete funkcie sledovania zostávajúcej vzdialenosti, vertikálnej rýchlosti (ktorá meria rýchlosť stúpania a klesania v reálnom čase), ako aj prednahraté mapy ciest a turistických chodníkov (toto funguje len pri naplánovanej trase alebo pri navigácii na mape).
Smerová navigácia
Základná a typovo najstaršia navigácia, ktorá funguje na základe vami zadaného a uloženého bodu, ku ktorému sa chcete dostať. Použitie je jednoduché: sledujte šípku na displeji, ktorá ukazuje smer k cieľu.
Tento typ navigácie však neberie do úvahy nerovnosti terénu, domy, cesty a ukazuje len skutočný smer a zostávajúcu vzdialenosť k cieľu. Je teda vhodný skôr na občasnú turistiku.
Výhodou smerovej navigácie je jej prehľadnosť a jednoduchosť (keďže stačí len sledovať šípku). Treba si však uvedomiť, že šípka, ktorá vedie k cieľu, je najkratšou možnou cestou, a to vzdušnou čiarou.
Navigácia pomocou slepej mapy alebo navigácia po krivke
Patrí k pokročilým navigáciám a ponúka navigovanie podľa už prejdenej trasy či absolvovaných tréningov. Jej najväčšou výhodou je možnosť aktivácie priamo zo spustenej aktivity. Napríklad ak počas behu neplánovane narazíte na super trasu, po ktorej by ste si chceli znova zabehať, nemusíte sa obávať, že ju neskôr nenájdete. Vďaka GPS v hodinkách aj po mesiaci môžete spustiť navigáciu po trase aktivity, ktorú ste vykonali.
Ak si zvolíte funkciu zadaj smer a choď, najskôr sa vám ukáže kompas. Stačí si vybrať smer alebo objekt, ku ktorému sa chcete dostať. Rovnako sa môžete riadiť podľa šípky alebo slepej mapy. Budete mať prehľad nielen o trase, ale aj o vzdialenosti a odhadovanom čase k cieľu.
Tento typ navigácie takisto neberie do úvahy cesty či budovy a trasu zobrazuje vzdušnou čiarou.
Navigácia s topografickým podkladom
Vrchol typov navigácie dosiahla až navigácia s topografickým podkladom. Aj keď by sa mohlo zdať, že funguje podobne ako navigácia po slepej mape, nie je to celkom tak. Rozdiel oproti iným typom je aj v tom, že nenaviguje vzdušnou čiarou, ale funguje na princípe klasickej navigácie.
Poznámka
Mapa Topo Slovakia je stará mapa, ktorú už Garmin do svojich zariadení nenahráva. Aktuálne sa v nich nachádza TopoActive Europe a zároveň prichádza možnosť dodatočného predplatného na Topo Outdoors Maps +.
Okrem toho má aj mnoho iných výhod, medzi ktoré nepochybne patria body záujmu. Tie hľadajú miesta podľa zvolenej polohy (nákupné centrá, reštaurácie, atrakcie a pod.). Ďalej je to funkcia v mojom okolí, ktorá na základe polohy GPS zistí všetko, čo sa vo vašom okolí nachádza. Nájde predovšetkým body záujmu, do ktorých sa rovnako môžete dať navigovať pomocou topografickej mapy.
TIP
Využite funkciu použiť mapu. Keď sa vám mapa zobrazí, pomocou posúvania a šípok si vyberiete miesto, kam sa chcete dať navigovať. Hodinky vám vypočítajú trasu.
Predstavte si nasledujúcu situáciu:
Ste na dovolenke alebo pracovnej ceste – jednoducho mimo miest, kde to poznáte.
Kvalitnú turistiku síce nestíhate, no kvalitný tréning áno. Hodnotný beh si môžete dopriať bez zbytočného premýšľania, kadiaľ (ne)bežať. Prečo?
Pretože využijete funkciu okružná trasa. Zadáte vzdialenosť, ktorú plánujete zabehnúť, a hodinky vám vypočítajú viaceré možnosti trasy (funkcia berie do úvahy aj obľúbenosť trás používateľov hodiniek Garmin).
TIP
Otvorte aplikáciu Garmin Connect. V časti Tréning a plánovanie si vyberte Dráhy a po kliknutí na lupu si zvoľte dráhy buď z mapy, alebo zo zoznamu. Ide o dráhy reálnych používateľov, ktorí ich sprístupnili. Potom stačí kliknúť na Odoslať do zariadenia a v priebehu pár sekúnd dráhu uvidíte na displeji hodiniek.
Pripravení na outdoorové dobrodružstvá?