Pripraviť sa, pozor, štart! Ste pripravení odštartovať preteky medzi modelmi športových hodiniek s amoledovým displejom? V súboji sa proti sebe postavia (nielen) bežecké hodinky Garmin Forerunner 265 a Forerunner 165. Upozornenie: Nemusí vyhrať model s nadupanejšími funkciami. Prečo? Pretože preferencie.
Ak patríte k aktívnym športovcom, pravdepodobne je pre vás prirodzené mať poruke, resp. na ruke zariadenie s presným meraním a analýzou športových výkonov, so sledovaním telesných funkcií či s plánmi tréningov, ktoré vás posúvajú k stanovenému cieľu. Alebo by ešte len mohlo byť?
Pozrime sa spoločne na porovnanie Forerunnerov – či je aj model 165 pre aktívnych bežcov, športovcov.
OBSAH
Garmin Forerunner 165 vs. 265
Základné porovnanie:
➡ Forerunner 165 sú unisexové hodinky. Rozmer lunety je 43 mm (čo je niečo medzi modelmi Forerunner 265S a Vívoactive 5). Zároveň vážia len 39 g, a tak ich na ruke takmer necítite. To je plus pri behu, ale aj pri nosení hodiniek počas spánku (kvôli plnohodnotnému vyhodnocovaniu metrík).
Ako výhoda sa to však ukazuje aj z pohľadu rozšírenej cieľovky – sú ňou deti, resp. dospievajúci, ktorí športujú a hľadajú cenovo dostupnejšie športové hodinky, ktoré im sadnú.
➡ Model 165 má 1,2-palcový amoledový displej s rozlíšením 390 × 390 pixelov (model 265 má amoled tiež, ale s rozlíšením 416 × 416 pixelov).
Ovládanie je duálne, čo už je „forerunnerovská klasika“, tzn. dotykové a zároveň prostredníctvom piatich tlačidiel.
➡ Vo výdrži batérie je síce rozdiel, ale nie markantný:
Forerunner 165 vydrží 11 dní v režime smarthodiniek, 19 hodín v režime GPS.
Forerunner 265 vydrží 13 dní v režime smarthodiniek, 20 hodín v režime GPS.
Dostupné verzie:
Forerunner 165 | Forerunner 265 |
Forerunner 165 Music | Forerunner 265S |
Lacnejšia verzia nemá úložisko hudby, „music“ verzia má k dispozícii 4 GB úložisko. | Menšia, esková verzia má rozmer lunety 41,7 mm, „klasická“ 46,1 mm. Úložisko hudby je dostupné v každej verzii. |
Fokus na Forerunner 165
- Pulzomer Elevate 4. Ešte stále kvalitný a dostatočne presný snímač tepovej frekvencie, implementovaný aj vo vyššej funkčnej kategórii hodiniek – Elevate 5 zatiaľ majú len prémiové modely.
- Garmin Pay. Na beh si stačí zobrať len seba a hodinky a aj tak sa môžete v prípade potreby zastaviť v obchode.
- Barometrický výškomer. Aj keď v niečom museli hodinky robiť kompromisy, model 165 vám dokáže počítať poschodia v priebehu bežného dňa a výškový profil počas behu.
Tip: Ak by sme ich porovnali s lacnejšími „dvojcifernými“ Forerunnermi, tak z „entry level zariadení“ ani posledný model 55 túto funkciu nemal. Nemá ju však ani Vívoactive 5.
- Forerunner 165 má Multi-GNSS, ale nie Multi-Band = Forerunner 265 na rozdiel od nich funguje na dvoch frekvenciách.
- Vyhodnocujú tréningový efekt, avšak chýbajú v nich nadväzujúce funkcie tréningový stav a pripravenosť na tréning.
Tip: Hodinky však majú denné odporúčania tréningov (zamerané výhradne na beh), ktoré sú „customizovateľné“. Môžete si do nich pridať aj preteky či akúkoľvek bežeckú aktivitu a navedú vás, aby ste v ten deň podali čo najlepší výkon.
- Taktiež majú funkciu Garmin Coach, monitorujú spánok a HRV, rôzne zdravotné metriky, čas zotavenia atď. Až na pár (spomínaných) rozdielov dostanete z modelu 165 veľmi podobné metriky ako z modelu 265. Chýba ešte Stamina alebo podpora cyklistického merača výkonu (wattmetra).
- Podrobné mapy do modelu 165 síce nedostanete, ale! Ak radi behávate na nových miestach, na dovolenke, na neznámych trailoch, oceníte navigáciu po krivke.
Váhate, či 165?
Garmin vytvoril model športových hodiniek, ktorý hrá na strunu v pomere ceny a výkonu. Forerunner 165 totiž patrí k tým cenovo dostupnejším (do 300 eur) z portfólia Garminu, pričom poskytuje aj multišportové režimy (aj keď v menšom rozsahu, prirodzene).
Vyťažíte z nich meranie bežeckého výkonu priamo zo zápästia, dynamiku behu či iné zaujímavé metriky a dáta. Nájdete v nich aj outdoorové aktivity, ako trailový beh, ultramaratón, ultratrail a pod., sú „obojživelníkom“, teda keď si idete zabehať do mesta, zaplatíte cez Garmin Pay, keď idete na trailový beh, zapnete si navigáciu.
➡ Forerunner 165 je (nielen) pre bežcov, ktorí chcú amoledový displej, ale za ekonomickejších podmienok.
➡ Pre tých, ktorí chcú pravidelne trénovať, ale nepracujú s dátami alebo ich ešte len začínajú využívať.
➡ Pre začínajúcich bežcov, ale aj bežeckých nadšencov, ktorí sa chcú športu venovať systematicky, príp. sa plánujú zúčastniť na nejakých pretekoch, no nepotrebujú vyhodnocovať aj pokročilé dáta.
A zjednodušene? Model 165 je veľmi podobný tomu, čo dokážete dostať z modelu 265. Je lacnejší, ale podstúpil kvôli tomu len zopár kompromisov.