Ročná doba nám okrem prepletania sa cestnou premávkou prináša aj ďalšiu výzvu v podobe premenlivého, nepriaznivého počasia. Ale s cyklotrenažérom môže vaša sezóna ešte len nabrať tie správne obrátky. V teple svojej “jaskyne” môžete hltať kilometre aj keď vonku zúri krutá snehová búrka a šialená doprava vás absolútne nemusí zaujímať.

Značka Tacx (už nejaký ten rôčik pod krídlami Garmin) je klasickou stálicou na nebi cyklotrenažérov. Dokonca aj úplne prvé UCI Esports Cyklistické Majstrovstvá Sveta minulý rok prebiehali výhradne na cyklotrenažéroch Tacx® NEO 2T Smart. Čo ale robí túto značku tak výnimočnou? Pozrieme sa pod povrch týchto trenažérov, aby sme si vedeli vybrať ten pravý.

Odporový systém VS Direct Drive 

Odporový systém funguje na princípe pribrzďovania zadného kolesa vloženého do trenažéra. Napríklad model Booste má až dva rady magnetov (bežne sa používa len jeden), ktoré podľa nastavenia zväčšujú/zmenšujú intenzitu magnetického poľa, ktoré kladie odpor kolesu. Model Flow Smart podporuje jazdu na virtuálnych trasách a použitie tréningových apiek tretích strán ako Zwift, Rouvy, či trainner Road. Jeho jednoznačnou výhodou je skladovateľnosť a nižšia cena. Za zmienku určite stoja špeciálne plášte, ktoré zabraňujú preklzávaniu, zlepšujú prenos sily a hlavne znižujú hlučnosť. 

Direct Drive (priamy pohon) je sofistikovanejší systém, do ktorého vložíte svoj bicykel bez zadného kolesa a odpor sa aplikuje priamo na zadnú osku. Tento systém, je omnoho realistickejší, doslova zameniteľný s pocitom z bicyklovania v exteriéri. Okrem toho tu nedochádza k strate trením a meranie rýchlosti alebo výkonu je podstatne presnejšie . Trenažéry Tacx sú navrhnuté tak, aby boli kompatibilné s väčšinou bicyklov hneď po vytiahnutí z krabice. V prípade potreby sú skladom dostupné rôzne adaptéry.

Zotrvačník VS Virtuálny Zotrvačník (elektromagnetický)

Zotrvačník je závažie, ktoré pridáva „šlapaniu“ realistický pocit. Keď jazdíte vonku a prestanete pedálovať,  váš bicykel ihneď nezastaví. Niečo podobné sa deje aj pri prekonávaní mŕtveho bodu počas záberu. Zotrvačná sila, ktorá udržuje pohyb bicykla je simulovaná zotrvačníkom. Čím ťažší zotrvačník, tým realistickejší pocit pri pedálovaní. Napr. pri modeli Flux 2  je to 7,6 kg, ale vďaka magnetom dokáže simulovať zotrvačnosť až 31,2kg. Jeho „mladší brat“ Flux S má zotrvačník 7kg/22,8kg . Virtuálny Zotrvačník nie je napriek svojmu názvu o nič menej skutočnejší ako ten bežný. Brzdný elektromotor a magnety v sérii NEO dokážu vytvoriť premenlivú zotrvačnosť , na ktorú by bolo treba až  125 kg  hmotnosti a odpor až 2200 W pre simuláciu prudkých stúpaní (25%). Premenlivá zotrvačnosť je veľmi výhodná pri simulovaní špecifických podmienok ako sú sklon, rýchlosť a hmotnosť jazdca. Simulované podmienky sú prakticky zameniteľné s reálnou situáciou. Motorová brzda umožňuje simulovať dokonca i zjazd alebo terénne podmienky, ako napr. dlažobné kocky, blato, drsné povrchy, alebo betónové pláty.

Vlajková loď NEO Bike

Na vrchole rebríčka právom stojí prepracovaný cyklistický trenažér s realistickým pocitom z jazdy Neo Bike Smart.  Najjednoduchšie sa dá popísať ako mimoriadne tichý, výkonný, presný, s vysokou mierou prispôsobiteľnosti. Okrem tých najšpičkovejších parametrov v celej ponuke Tacx, ponúka priam bezkonkurenčnú možnosť prispôsobenia geometrie rámu a radenia. Prispôsobiť si môžete jednotlivé dĺžky rúr rámu a dĺžku kľúk (viď obrázok) presne podľa vášho bicykla.  Hnaciu sústavu/prevody si môžete nastaviť : 1-3 predné píly; 22-53 zubov a zadná kazeta v rozmedzí 1-12 koliesok, s počtom 10 – 40 zubov.

Na prvý pohľad padnú do oka aj ďalšie nainštalované doplnky ako napr. výkonné ventilátory, ktorých rýchlosť môžete nastaviť na stabilnú alebo premenlivú, v závislosti od výkonu alebo rýchlosti. Užitočný je aj držiak tabletu s dvoma USB portami na nabíjanie. Vstavaný displej zobrazuje rýchlosť, výkon, kadenciu, grafické znázornenie zaradených prevodov, či prevýšenie.

 

Pripojiteľnosť

Takmer všetky Tacx trenažéry ponúkajú BLUETOOTH® Smart technology a ANT+® FE-C protokol, čo využijete pri trénovaní s rôznymi aplikáciami, či virtuálnymi tréningovými nástrojmi. Pridaním cyklistických dynamík na ANT+ rozhranie dokážete svoje jazdy nahrávať priamo do kompatibilných cyklopočítačov Edge alebo hodiniek Garmin (priamo pripojiteľné ako bezdrôtový snímač výkonu, snímač rýchlosti/kadencie alebo mód trenažér). Vďaka týmto meraniam budete dopĺňať aktuálne informácie do funkcie Tréningový Stav a získate Denné odporúčania tréningov, či aktualizácie svojho merania VO2 max.

Na záver pridáme ešte jeden používateľský tip. V príslušenstve k cyklotrenažérom nájdete aj rolovateľnú podložku vyrobenú z vodoodolnej peny o hrúbke 6 mm. Tá okrem ochrany podlahy perfektne poslúži i ako stabilizácia vášho cyklotrenažéra/bicykla a zabráni prenosu vibrácií, čím budú vaše jazdy ešte tichšie. Potoky potu, ktoré vypotíte pri svojich heroických výkonoch potom len jednoducho zotriete z tejto praktickej pomôcky.

 

Zahlasuj v našej ankete o behu a zapoj sa do Garmin prieskumu v rámci Slovenska.

Aký si bežec? 

Prosím, vyber jednu odpoveď, ktorá ťa najlepšie charakterizuje: 

Používaš smart športové hodinky Garmin?

Ako to vidíš ty?

Prosím, označ najviac 3 odpovede: