Čo musí zvládnuť človek, ktorý vstupuje tam, odkiaľ iní utekajú? Hasič Dávid Kalužník rozpráva o ceste, na ktorej sa z detského sna stalo životné poslanie, ako aj o tom, čo mu pomáha zvládnuť neľahké úlohy.
Sú momenty, ktoré sa človeku vryjú hlboko do pamäti. Podmienky sú extrémne, telo ide na maximum a psychika balansuje na hrane. Práve takto si jeden z najnáročnejších zásahov kariéry pamätá profesionálny hasič Dávid Kalužník:
„Bolo tam okolo 600 až 700 stupňov Celzia. Všetko zadymené, nevidíš na krok, nevieš, kde presne horí. A keď to konečne nájdeš a začneš hasiť, tá horúčava sa ešte znásobí. Para ťa obklopí, telo ti dáva najavo, že máš odísť. Ale ty tam ostaneš. Vonku predsa na teba čakajú ľudia a spoliehajú sa na to, že to zvládneš.“
V takýchto chvíľach ide o život, no zároveň musí hasič zvládnuť aj vnútorný boj – prekonať strach, potlačiť únavu a zostať tam, odkiaľ by iní odišli. „Od istej hranice už telo a psychika protestujú, ale vieš, že na to si tam. Si vycvičený. Vieš, že to musíš zvládnuť,“ dodáva.
Dávid sa o hasičstvo začal zaujímať už ako deväťročný – najprv ako dobrovoľník, no napokon aj ako profesionál. V hasičskom športe dosiahol viacero významných úspechov, reprezentoval Slovensko a dnes odovzdáva svoje skúsenosti mladším.
OBSAH
Šport ako prirodzená súčasť dňa
Byť hasičom neznamená mať len fyzickú silu. Dôležitú úlohu zohráva aj vnútorná výdrž a psychická odolnosť. „Keď je človek fyzicky zdatný, aj psychiku má odolnejšiu a lepšie zvláda krízové situácie. U mňa to ide ruka v ruke,“ hovorí Dávid, pre ktorého je šport prirodzenou súčasťou života. Práve pri športových aktivitách si najviac uvedomuje, aké dôležité je poznať svoje telo. V tom mu pomáhajú aj hodinky Garmin Instinct 2X Solar.
„Nastavím si konkrétnu aktivitu – či už je to turistika, posilňovanie, alebo bicykel – a hodinky všetko zaznamenajú. Vďaka tepovému senzoru vidím, či som v aeróbnej alebo anaeróbnej zóne. Strážim si, aby som dobre dýchal a mal okysličenú krv. Následne viem, aký mám čas regenerácie, či som to náhodou ‚neprepálil‘. Pri tréningu musím vedieť, kedy mám dosť. Jedna vec je pocit, druhá sú dáta.“

Foto: archív Dávida Kalužníka
Pomáhajú mu aj pri plánovaní turistiky: „Viem si dopredu navoliť trasu, pozrieť prevýšenie a kilometre a viem, akú záťaž môžem čakať.“ S úsmevom dodáva: „Tie hodinky mám prirastené k ruke. Už ich beriem ako súčasť seba.“
Hodinky má prepojené s aplikáciou Garmin Connect, kde si po synchronizácii môže detailne pozrieť všetko – tepové zóny, kadenciu, frekvenciu, prevýšenie aj jednotlivé tréningové pásma.
24 hodín v službe, 24 hodín s Garminom
Hodinky má na ruke aj počas služby. Nosí ich nepretržite. Oceňuje vysokú odolnosť, ale aj funkcie, ktoré mu pomáhajú monitorovať a spätne vyhodnocovať výkon.
„Sú odolné, takže ich nemusím dávať dole ani pri zásahoch. A majú výborné svetlo – to mi už veľakrát pomohlo, keď som potreboval narýchlo niečo vidieť v tme.“
Keď uprostred noci zaznie poplach, telo reaguje okamžite. Z hlbokého spánku sa človek v priebehu sekúnd prepne do úplne iného režimu. Pulz prudko stúpne, hlava je ešte rozospatá, no telo už musí fungovať. Nasleduje rýchly presun, nasadenie výstroja a okamžitá pohotovosť – aj takto často vyzerá náročná 24-hodinová služba profesionálneho hasiča.
V teréne v priebehu zásahu nemá hasič čas sledovať hodinky. Tie však zaznamenávajú každý detail. Dávid spomína na výjazd k lesnému požiaru, ktorý mu zariadenie spätne zaznamenalo ako aktivitu. „Vtedy to nesledujem, ale neskôr si to pozriem a vidím, ako krivka tepu vystrelila zo 60 na 110 tepov, keď zaznel poplach,“ hovorí. Po zásahu mu hodinky vypočítali, že jeho telo potrebuje až 60 hodín na regeneráciu, aby sa úplne zotavilo.

Foto: archív Dávida Kalužníka
Dôležitou súčasťou Dávidovho každodenného fungovania je preto aj sledovanie regenerácie, stresu a tzv. Body Battery. „Najmä počas služby, keď máme nočnú pohotovosť, si následne rád pozriem fázy spánku a potom vidím, že telo nie je zregenerované tak dobre ako v priebehu spánku doma,“ vysvetľuje.
Ak sa necíti ideálne a hodinky mu ukážu nízku hodnotu energie, prispôsobí tréning aktuálnej kondícii. Namiesto náročného výkonu zvolí radšej ľahšiu aktivitu.
Oddych si zaslúži nielen telo, ale aj duša
Stres z náročných zásahov sa nedá úplne obísť, najmä nie pri dopravných nehodách alebo v situáciách, keď sú zranené deti. „Vtedy sa psychika človeka dosť unaví,“ hovorí Dávid. Aj preto považuje za dôležité mať priestor na to, aby sa z toho vyrozprával. Po náročných zásahoch s kolegami často rozoberajú, čo sa stalo, a spoločne reflektujú o priebehu akcie. Tímové rozhovory sú pre neho neoddeliteľnou súčasťou mentálneho zvládania tejto profesie.
No rovnako dôležitá je aj vlastná psychohygiena. Pre Dávida je najlepšou formou regenerácie pohyb: „Keď si idem zatrénovať, tak sa psychicky čistím. Alebo idem do hory. Tam viem prísť na iné myšlienky.“
Sen, ktorý sa zmenil na poslanie
Keď hovorí o tom, prečo si vybral práve dráhu hasiča, neponúka presnú odpoveď. Skôr opisuje túto profesiu ako niečo, čo k nemu prirodzene patrí: „Proste ma to bavilo a časom som zistil, že to mám v sebe, že viem zvládať krízové situácie a že je to moje poslanie.“
Dávid sa hasičstvom zaoberá nielen v rámci profesie, ale aj športovo. Hasičskému športu sa aktívne venoval dlhé roky, počas ktorých reprezentoval Slovensko na vrcholových podujatiach. Z každého si odniesol nielen cenné skúsenosti, ale aj úspechy.

Foto: archív Dávida Kalužníka
„Získali sme zlatú medailu v požiarnom útoku na hasičskej olympiáde CTIF vo Francúzsku, ďalšiu so slovenskou reprezentáciou na majstrovstvách sveta. Ja osobne mám titul majstra Slovenska vo výstupe do štvrtého podlažia cvičnej veže,“ hovorí skromne.
Dnes už síce nie je na vrchole aktívnej športovej kariéry, no naďalej ostáva súčasťou tímu a pomáha tam, kde je to potrebné. Jeho hlavnou motiváciou je odovzdávať skúsenosti mladším. Na záver dodáva, že by bol rád, keby do hasičstva – či už profesionálne, alebo športovo – vstupovali ľudia s odvahou a rozumom.

Foto: archív Dávida Kalužníka
Byť pripravený na všetko
Na záver sme Dávidovi položili jednoduchú, ale zásadnú otázku: Aké vlastnosti by mal mať dobrý hasič? Odpoveď prišla až po chvíli ticha. „Nikdy som sa nad tým takto nezamýšľal, aj keď je to celý život mojou súčasťou,“ priznáva.
Strach podľa neho nie je slabosť, práve naopak, môže byť ochranným mechanizmom. Dôležitá je predovšetkým psychická vyrovnanosť, fyzická pripravenosť a schopnosť očakávať nečakané: „Mal by to byť tímový hráč a najmä človek, ktorý má v sebe hlboký rešpekt k životu. Niekto, kto si váži zdravie a chce pomáhať. Pretože v tých situáciách sa človek môže ocitnúť aj v osobnostnom rozpore a práve vtedy ho držia tie vyššie hodnoty,“ uzatvára Dávid.

Foto: archív Dávida Kalužníka
Garmin dlhodobo stojí pri slovenských hasičoch a oceňuje ich nasadenie. Tento rok bol aj jedným z hlavných partnerov ankety Dobrovoľní hasiči roka 2024, pričom každému ocenenému hasičskému zboru venoval hodinky Instinct 2X a hlavný víťaz ankety získal model Enduro 3.

Vyhlasovanie absolútneho víťaza počas galavečera. Na fotke Peter Holop z firmy Tanker (vpravo) a Martin Bušovský zo spoločnosti Garmin (vľavo). Zdroj: adhr.sk
Spoľahlivá technika býva v náročných momentoch často nenápadnou, no o to dôležitejšou oporou. Tak ako sa Dávid spolieha na svoj tím, aj každý hasič, športovec, turista či záchranár sa môže spoľahnúť na svoj produkt od Garminu.
Záznam z galavečera, na ktorom boli vyhlásení víťazi ankety: