Letná bežecká sezóna je v plnom prúde, ale my pre vás už máme plán na jeseň. Chceli by ste sezónu zavŕšiť svojimi prvými pretekmi? Alebo hľadáte čerešničku na torte po úspešnom sezónnom tréningu? Prídite 12-tého októbra do Súľova a zabehnite si v krásnom prostredí prírodnej rezervácie Súľovské Skaly jednu z troch zaujímavých tratí. Pre začiatočníka, rozbehnutého borca alebo hltača lesných ciest.

V Súľove na vás čaká piatý ročník behu zaujímavým terénom, ktorý je „pre nohy aj pre dušu“ Zľaknúť sa nemusí ani úplny amatér, ale dostatočne si užije aj ostieľaný trailový bežec. Trate sú totižto okrem vzdialenosti a prevýšenia odstupňované aj technickou náročnosťou. S registáciou príliš dlho neváhajte, počet štartovných miest je obmedzený. Detailné informácie a registračný formulár nájdete na domovskej stránke behu TU

Prvé bežecké topánky – Trať 6,7 km/prevýšenie 200 metrov.

Ako titulok naznačuje, trať je vhodná aj pre začínajúcich bežcov, ktorí so športovou myšlienkou ešte nekoketujú príliš dlho. Zažite atmosféru pretekov aj keď nie ste práve olympionik. Pobežíte po rôznych povrchoch, v stúpaniach aj klesaniach, v prírode, ktorá má iste čo ponúkuť aj pre oči.

Ak máte vo vašom smartfone nainštalovanú aplikáciu Garmin Connect , tento link vám trať otvori priamo vo vašom konte.


Na rozbeh si dáte približne 500 metrov bočnými uličkami Súľova. Ďalej už bude nasledovať to, prečo ste sem prišli, vbehnete na úzku cestičku medzi poliami. Terén sa začne pomaly dvíhať. Dobehnete na širokú lúku Šefarov  Sad, odkiaľ pokračujete po lúčny hrebeň Beňovce. Stále pozvoľna stúpate. Za odmenu sa vám postupne odkryje pohľad na panorámu Súľovských Skál, tak ako ich poznáte zo starých pohľadníc alebo Instagramu . Dosť bolo lúky a vbiehate do lesa. Približne po troch kilometroch od štartu dosiahnete vrchol stúpania. Po vybehnutí z lesa sa vám naskytne pohľad, ktorý vyhľadávajú filmári zo slovenska aj zahraničia. Výhľad z tohto miesta na skalné mesto Roháč a Bradu je famózny. Po prudšiom zbehu lúkou vás pri studničke čaká občerstvovacia stanica (km 4,1). Krátky šotolinový úsek a pokračujete zvlnenou cestičkou popod les na lúku nad kolibou, kde sa spájajú všetky trasy.  Tu vám urobíme fotku, ktorú si radi dáte do rodiného albumu a vy už pobežíte len dole kopcom 🙂 Potom nasleduje 600 metrov po asfalte a ste úspešne v cieli.

Som bežec, tak poďme na to! – Trať 10,5 km/prevýšenie 500 m.

Táto trasa ponúka už zaujímavé prevýšenie a pohyb aj v technickejšom teréne. Je určená pre tých, ktorí už majú trocha odbehané. Hrebeň Súľovských Skál si vychutnáte z prvej rady na podstatnej časti trate.

Ak máte vo vašom smartfone nainštalovanú aplikáciu Garmin Connect , tento link vám trať otvori priamo vo vašom konte.

Prvých cca 2,5 km bežíte po rovnakej trase ako najkratšia trať. Potom nastúpate až do sedla Roháč, kde vás bude čakať prvá občerstvovacia stanica (3,7 km). Ďalej sa presúvate po hrebeňovom chodníku.Trasa tesne míňa výhliadkové body, z ktorých je nádherný rozhľad na Súľovské vrchy. Úzky hrebeňový chodník sa  preplieta pomedzi jedinečné skalné výtvory a po sérii krátkych stúpaní a klesaní budete miniete najvyšší vrchol Súľovských skál – Brada (816 m.n.m.). Odtiaľt strmo klesáte do Sedla pod Bradou. Na rázcestí na čistinke  bude pripravená druhá občerstvovacia stanica (km 6,4.). Po miestami strmšej lesnej ceste budete klesať až po odbočku na chodník do lokality Javor a na Lúku pod hradom (525 m.n.m.). Tu ste opäť na dosah skalným velikánom. Trasa sa preplieta a šplhá pomedzi skalné ihly a steny. Z lúky budete pozvoľna pokračovať po náučnom chodníku. Klesnete  až na okraj lesa a na lúku pri Kolibe, kde sa spojíte s najkratšou trasou. Po lúčnom zbehu ku Kolibe pod skalami sa napojíte na spevnenú cestu a spoločný finiš.

Plná dávka Súľovského behu – Trasa 17 km/prevýšenie 850 m.

Okrem toho, že táto trasa je najdlhšia a má najväčšie prevýšenie, je aj najatraktívnejšia. Rozmanitosť terénu, nádherné výhľady a kvalitný športový výkon, je to, čo vás bude na týchto sedemnástich kilometroch sprevádzať na každom kroku. Na zdolanie top trate Súľovského behu vám bude treba 1,5 až 3 hodiny. 

Ak máte vo vašom smartfone nainštalovanú aplikáciu Garmin Connect , tento link vám trať otvori priamo vo vašom konte.


Prvý kilometer absolvujete na rovnakej trati ako kratšie behy. Hneď po skončená asfaltovej cesty sa  vydáte lúčnou a neskôr lesnou cestou s pozvoľným stúpaním až pod sedlo Patúch (621 m.n.m.) kde nájdete prvú občerstvovaciu stanicu (4,9 km) . Tu začína strmý výbeh na hrebeň až po  Vrch Kohýľna. Na tomto úseku sa vaša energetická rezerva viditeľne scvrkne. Pred vrcholom sa stúpanie zmierni a následný hrebeňový úsek je naozaj parádny s viacerými výhľadmi na obidve strany hrebeňa a bežecky mimoriadne atraktívny. 5 kilometrov sa budete pohybovať medzi 700 až 820 metrami na morom až dobehnete na druhú občerstvovaciu stanicu (km 10,5.) na sedle Roháč (695 m.n.m.). Tu sa ku Vám pripojí trasa 10,5 km a odtiaľto už pokračujete do cieľa spolu nemenej atraktívnym terénom.

Pre malých bežcov a bežkyne.

Ak prídete do Súľova ako rodinná výprava, zapojte do behu aj vaše ratolesti. Iste to pre ne bude veľký zážitok. Nemusíte sa báť, že budete svoje deťúrence hľadať po horskom hrebeni. Všetko prebieha bezpečne v centre obce. Preteky sú vhodné pre malé deti od roku narodenia 2015 a mladšie až po ročníky narodenia 2009-2010. Trate sú v dĺžke 50 – 400 metrov.

Zahlasuj v našej ankete o behu a zapoj sa do Garmin prieskumu v rámci Slovenska.

Aký si bežec? 

Prosím, vyber jednu odpoveď, ktorá ťa najlepšie charakterizuje: 

Používaš smart športové hodinky Garmin?

Ako to vidíš ty?

Prosím, označ najviac 3 odpovede: