Je mnoho spôsobov, ako stráviť októbrovú sobotu. Viac ako tisíc z vás, sa rozhodlo, že bežať Súľovskými Skalami je perfektný nápad.

Už po piatykrát privítal Súľov bežcov a bežkyne na troch tratiach v krásnom prostredí jeseňou sfarbenej prírody a skalnatých hrebeňov. Dobrú náladu podporilo aj počasie, ktoré bolo ako vystihnuté z katalógu perfektných dní. Z naplneného limitu 1 000 účastníkov sa na štart postavilo 974 bežcov a bežkýň z 8 krajín a 175 minibežcov v detských kategóriách. Je nám ľúto, že mnohí z vás sa na štart kvôli limitu nedostali, ale aby dokázal organizátor zabezpečiť hladký priebeh a pohodu, ktorou sú tieto preteky známe, bolo nutné stanoviť limit. Na budúci rok po spustení registrácie dlho neváhajte 🙂

O desiatej zaznel štartový výstrel a viac ako 300 párov nôh sa vydalo na 17 kilometrov dlhú trať. Vzdialenosť nepatrí k extrémnym, ale prevýšenie zhruba 900 metrov asi dostatočne naznačuje, že sa nejedná o beh po rovine. Mnohí zvolili intenzívne tempo už v prvom stúpaní, niektorí sa odhadli dobre a podľa vašich vlastných slov to niektorí prepálili hneď na začiatku. Nebojte sa, na opravu taktiky bolo ešte dosť pokusov, keďže profil trate ponúka dostatočný počet stúpaní. Po zvlnených pasienkoch sa bežci dostali do listnatej bukovej hory a po dobre vyčistenom chodníku na hradskú cestu v Hradnej až po sedlo Patúch. Po občerstvovačke nasledoval „najvýživnejší” strmý výbeh na hrebeň Súľovských skál. Tu sa už pokračovalo v tom najatraktívnejšom bežeckom teréne, aký v Súľove je. 

 

Dobrá taktika na takomto profile trate hrá významnú rolu.( viac o trasách v pozvánke TU )

Kým na trať začali stekať prvé kvapky potu, na štarte sa chystali preteky tých najmenších bežcov. Chlapcov a dievčat sa prihlásilo viac ako 200, aj keď na štart sa dostavilo „iba” 175, na dĺžke registračného „hada” bolo vidno, že aj menšie behy si dokážu získať popularitu u tých najmenších. Veľmi nás potešilo, že okrem detí bežcov sa zúčastnilo aj množstvo detičiek z blízkeho aj ďalekého okolia. Všetci tak mohli zažiť ozajstnú atmosféru pretekov a odniesť si domov medailu a pekné zážitky.

 

O 10:40 sa naplnil štartovací priestor ďalšou tristovkou účastníkov strednej trate. Po rozohriatí na ceste sa nastúpilo na lúky, kde bežne behajú len miestne stáda ovečiek. Po prudšom stúpaní sa všetkým otvoril pohľad, ktorý si jednoducho nájdete, keď zadáte do Google výraz „zraková pyramída”. Ďalej sa pokračovalo na hrebeň, kde sa bežci spájali s prvým štartom, aby bsolvovali technickú časť Roháčmi, na ktorých nájdete množstvo vyhľadávaných vyhliadok.

Niekedy sa aj zastaviť oplatí 🙂

 

Jedenásť hodín. Prvá časť trate bola spoločná aj s posledným štartom na najkratšiu trať. Tá bola plne obsadená „rýchlikmi”, ale aj začínajúcimi bežcami, ktorí sem prišli hľadať pekný zážitok. Profil trate bol tiež pekne zvlnený, takže pohyb v krásnom prostredí nebol vonkoncom zadarmo.

Do finišu sa zostupovalo do údolia spoločným úsekom zbehom po lesnej lúke, tvárou v tvár kompletnej panoráme Súľovských skál – chuťovka ako odmena na záver.

Veľkú fotogalériu z behu nájdete na našom FB profile Garmin.sk TU

Trojnásobný víťaz najdlhšej, 17-kilometrovej trasy Andrej Paulen zo Žiliny ani tentokrát nenašiel premožiteľa. Kráľovnou tejto trasy sa stala Ester Hortobágyová z tímu ETOS. Na trati
10,5 km zvíťazil Tomáš Maceček z tímu Buff/Salomon a v kategórií žien víťazstvo obhájila Michaela Kucháriková z tímu ŠK Kriváň Liptovská Ondrašová. Víťazom najkratšej trasy 6,7 km sa stal Michal Kováč z tímu Run For Fun a najrýchlejšou ženou bola Mária Danečková z tímu reštartnisa.sk (kompletné výsledky nájdete na webe cyklotour.sk).

Na záver sa vám všetkým chceme aj v mene usporiadateľov poďakovať za to, že ste boli super! Bolo krásne konštatovať, že na trati a v centre pretekov po vás nezostal takmer žiaden odpad. Palec hore a ceníme si, že si vážite tento krásny kúsok prírody a prácu početného tímu dobrovoľníkov, ktorí sa snažili o to, aby ste mali skvelý zážitok. Tešíme sa na ďalšie stretnutie 10. 10. 2020 na Garmin behu Súľovskými skalami.

 

Zahlasuj v našej ankete o behu a zapoj sa do Garmin prieskumu v rámci Slovenska.

Aký si bežec? 

Prosím, vyber jednu odpoveď, ktorá ťa najlepšie charakterizuje: 

Používaš smart športové hodinky Garmin?

Ako to vidíš ty?

Prosím, označ najviac 3 odpovede: