Garmin na Marse!

Vrtuľník NASA Ingenuity vykonal prvý riadený let na Marse a Garmin bol pri tom. Optický senzor Garmin LIDAR-Litev3 spoľahlivo  meral jeho výšku – vzdialenosť od povrchu.


NASA  prostredníctvom vrtuľníka Ingenuity uskutočnila prvý riadený let na inej planéte – pri tejto historickej udalosti bol Garmin na jeho palube. Ingenuity bezpečne pristál na Marse 18. februára 2021, pripevnený na podvozku pojazdného laboratória Perseverance Rover. Ďalšie úlohy vrtuľníka sa skladali z odpojenia od vozidla, stabilizácie pozície na povrchu, nabíjania zo solárnych panelov, overenia komunikácie s riadiacim centrom na Zemi, rozloženia rotorových listov a vo finále zo samostatného vzletu. 

Ako sa na projekte zúčastňuje Garmin? Naša technológia — LIDAR-Lite v3 — má za úlohu merať vzdialenosť vrtuľníka od povrchu. Cieľom vrtuľníka Ingenuity je vzlietnuť do výšky zhruba 5 metrov nad povrch a zotrvať v tejto polohe najmenej 90 sekúnd. Môže sa to zdať jednoduché, ale nezabúdajte, že atmosféra na Marse má menej ako 1% hustoty atmosféry na Zemi. Aj prvý let bratov Wrightovcov na Zemi trval len 12 sekúnd

Ingenuity má na zemi hmotnosť necelých 1,8 kg, čo vďaka slabšej gravitácii predstavuje na Marse len 680 gramov. Dĺžka rotora je 1,2 metra.  LIDAR-Lite v3  je kompaktný a výkonný optický senzor pre meranie vzdialenosti, takže je ideálny pre tento vrtuľník. Vývojár Bob Lewis zo spoločnosti Garmin vysvetľuje výhody výberu technológie LIDAR-Lite na takúto dôležitú misiu.

Čo je to to LIDAR-Lite a ako pracuje?

LIDAR-Lite môže byť použitý ako výškomer. Jednoducho meria vzdialenosť medzi vrtuľníkom a povrchom, na základe vysielania laserových signálov  z vrtuľníka smerom na povrch. Na základe rozdielu časov vyslania signálu a príjmu jeho odrazu sa vypočítava vzdialenosť.  Táto technológia bola pre misiu pravdepodobne vybraná z dôvodu jej kompaktnosti, nízkej hmotnosti a vysokej spoľahlivosti.

Kde sa LIDAR-Lite využíva na Zemi? 

Využitie nachádza pri rôznych aplikáciách na meranie vzdialenosti – typicky do vzdialenosti 40 metrov.  V tomto rozsahu je technológia LIDAR veľmi presná a využiteľná v rôznych situáciách.  Často sa využíva pri dronoch  ako výškomer alebo pri robotoch pre skenovanie priestoru v okolí.  Jednou z charakteristických vlastností je kvalitná optika, ktorá dokáže vytvoriť kompletný 3D priestorový model miestnosti alebo okolia v reálnom čase – nazývané tiež ako 3D mračno bodov. Tieto modely je možné využívať v rôznych navigačných a robotických aplikáciách využívajúcich umelú inteligenciu.

Bežné senzory s malou frekvenciou meraní sa nedajú  použiť pri aplikáciách v pohybe. Náš senzor však poskytuje vysokorýchlostné merania s frekvenciou niekoľko stoviek meraní za sekundu. 

Používa Garmin technológiu LIDAR-Lite aj v iných produktoch?

V súčasnosti používa Garmin túto technológiu vo viacerých produktoch. NASA ju využíva primárne len na meranie vzdialenosti, ale pri jej skombinovaní s digitálnou kamerou, je možné vytvoriť pokročilé navigačné riešenia. Aktuálne máme v ponuke ručný golfový diaľkomer  Approach® Z82. Rovnako aj naše zameriavacie zariadenia pre lukostreľbu Xero® A1i Bow Sight, alebo Xero X1i® Crossbow Scope  merajú okamžitú vzdialenosť cieľa pomocou tejto technológie a vyhodnocujú kompletnú balistiku streľby pre jednoduché a spoľahlivé zameranie cieľa. Lidar-Lite nachádza uplatnenie aj pri tvorbe 3D priestorových modelov v reálnom čase a autonómne riadených automobiloch.

Máte záujem sledovať túto historickú udalosť? Aktuálne informácie o projekte Ingenuity  zverejňuje NASA  TU

 

Zahlasuj v našej ankete o behu a zapoj sa do Garmin prieskumu v rámci Slovenska.

Aký si bežec? 

Prosím, vyber jednu odpoveď, ktorá ťa najlepšie charakterizuje: 

Používaš smart športové hodinky Garmin?

Ako to vidíš ty?

Prosím, označ najviac 3 odpovede: